Thajsko bez cestovky – co vědět před cestou

Thajsko, stát v jihovýchodní Asii, je stále oblíbenějším cílem mnoha turistů. Co všechno je potřeba vědět před cestou, pokud se rozhodneme cestovat na vlastní pěst?

První úvahy před cestou

Thajsko si mezi dovolenkáři vydobylo nebývalou popularitu, jen z Čech jich sem proudí tisíce. Komu tak nevadí, že bude svou dovolenou trávit s mnoha dalšími turisty chtivými tepla a prosluněných pláží, může navštívit ostrov Phuket s asi nejslavnější pláží Patong. Mnoho turistů míří i do samotného srdce Thajska – Bangkoku.

Thajsko může nabídnout ale i další o poznání dobrodružnější zážitky třeba v podobě výpravy do hor za horskými kmeny. Hornatý ostrov Koh Phangan svádí k aktivitám, jako je šnorchlování. Sever Thajska Chiang Rai, Ayutthaya s nádhernými památakma- Mezi další lokality, kam ještě příliš nezasáhl turistický ruch, patří také Koh Chang.

Počasí aneb kdy vyrazit

Thajské klima je tropické, ovlivněné monzuny. Severní, severovýchodní a střední Thajsko je tak typické třemi ročními obdobími, kdežto v jižním Thajsku jsou roční období dvě. V Thajsku vás tak mohou zastihnout období tepla, chladna a období dešťů.

Chladné období trvá v závislosti na konkrétní lokalitě od listopadu nebo prosince do května. Právě tato část roku je pro návštěvu země nejvhodnější. V průběhu března až června teploty obvykle stoupají, typické je tak na mnoha místech až nesnesitelné vedro.

Letenky

Na druhou stranu je potřeba počítat s tím, že v průběhu hlavní turistické sezóny jsou letenky nejdražší. Jestliže vám jde primárně o peníze, určitě se vám vyplatí sáhnout po akčních letenkách, snížená cena se v takovém případě pohybuje kolem 12 000 Kč.

TIP:ty nejlevnější letenky koupíte například na webu flymeto.com


Mohlo by Vás zajímat:

Ubytování

Rozdíl v ubytování bývá vždy značný. Můžete si vybrat od ubytování v nočním vlaku až po 5* hotel. Mezi zajímavé varianty určitě patří ubytování u místních Thajců. Takových nabídek jsou tisíce a neméně zajímavé bývají ceny – od úplně zdarma až po ceny jako v 5* hotelu. Zkusit žít jako průměrný obyvatel Thajska má určitě své kouzlo. Například jsme s nimi vařili, vyměňovali si informace o našich zemích, povídali si o kulturních rozdílech atd… 


Tip na ubytování: Při hledán ubytování můžete využít i portálu Booking


Turista v Thajsku aneb základní orientace

Pakliže chceme cestovat po vlastní ose, dá se říci, že v Thajsku by nás nemělo nic nepříjemně překvapit, země je turistickému ruchu velmi nakloněna. Turista se tu zvládne obejít i se slabší znalostí angličtiny. Téměř na každém kroku potkáte cestovní kancelář, lístky na autobus si koupíte podobně jednoduše jako doma. Ceny za jídlo jsou poměrně přívětivé. Ubytování si můžete předem rezervovat na internetu, ale dá se sehnat i přímo na místě.

Čím se platí, kde vyměnit peníze a jaké jsou ceny?

V Thajsku se platí thaskými báthý. Jeden báth se dělí na sto satangů. S výměnou či výběreme peněz nebudete mít sebemenší problém. V zemi je nespočet směnárem a bankomatů.

Bezpečnost

Zvýšené kriminality se není třeba obávat. Problémem jsou pouze drobné krádeže, což se v zásadě nijak neliší od Evropy. Proto platí standardní bezpečnostní opatření: Nikdy všechny cennosti nemáme na jediném místě, abychom snížili hrozbu, že přijdeme o doklady i o všechny finanční prostředky. Za rizikové se pokládají provincie Yala, Pattani a Narathiwat, které jsou převážně muslimské, a cesty do pohraničních oblastí.

Drogy

Téma, které souvisí s bezpečností. Drogy a Thajsko představuje velmi kontroverzní a často zmiňované téma. Pokud nechcete mít problémy, rozhodně se všem podezřelým osobám a překupníkům vyhýbejte.

Že jsou drogy v Thajsku problémem, je známá věc, proto jsou zde oficiálně zakázány. To ale samozřejmě neznamená, že k sehnání nejsou. Vymýtit se tento nešvar snaží přísné policejní kontroly. Za pašování drog se tak udílejí vysoké tresty, může to být až doživotí. Poměry v thajských věznicích jsou s těmi tuzemskými nesrovnatelné.

Doklady

Co se týče vstupních formalit, vízum ke vstupu do země nepotřebujete, pokud jede ya turistikou do 30 dní. Stačí vám platný pas. Platný musí být ještě dalších 6 měsíců od vstupu do země. Vízum tuzemští občané nepotřebují od roku 2011. Oficiálně byste také měli mít potřebné finanční prostředky, a to ve výši 10 000 THB na osobu nebo 20 000 THB na rodinu. Na kontrolu možná reálně nenarazíte, ale je důležité rozhodně toto pravidlo nepodcenit.

Zdravotní péče

K základnímu očkování patří to proti žloutence typu A a B a očkování proti břišnímu tyfu. Měli byste si také zkontrolovat, kdy jste byli přeočkovaní proti tetanu. Žádná povinná očkování v Thajsku nejsou. Potvrzení, že jste byli přeočkovaní proti žluté zimnici, se vyžaduje pouze pro cestující z rizikových oblastí jako Latinská Amerika.

Jiná očkování závisí na délce pobytu a na typu cesty. Při dlouhodobém pobytu může být vhodné nechat se naočkovat také proti japonské encefalitidě, případně i proti vzteklině.

V lékárničce by vám navíc neměly chybět základní prostředky jako náplasti nebo léky proti průjmům. Šance, že vás průjem postihne, existuje značná. Jde o jeden z typických cestovních problémů.

Samozřejmostí je uzavřené cestovní pojištění, zvláště tehdy, když se chystáte absolvovat atrakce typu potápění. Lékařská péče je zde velmi nákladná.

Cestování po Thajsku a mezinárodní řidičský průkaz

Chystáte-li se cestovat po Thajsku delší trasy, jako ideálí volbou je noční vlak, kde se i můžete vyspat. Vlaky jsou podobně jako u nás rozdělené na 1. třídu, 2. třídu. Jízdenky si můžete zakoupit na vlakovém nádraží nebo přes online rezervační systém. Zakoupit zde můžete i jízdenky na autobusy a lodní dopravu. Kterou určitě využijete v případě cestování mezi ostrovy.

Pokud se rozhodnete cestovat zapůjčeným dopravním prostředkem, určitě si nezapomeňte před cestou zajistit mezinárodní řidičský průkaz. Tenhle doklad bych dooporučil vyřídit každému, kdo do Thajska cestuje, protože zapůjčením skůtru ušetříte mnoho času. Více o mezinárodním řidičském průkazu.

Kulturní rozdíly, na co se připravit

Jedním z nejvýraznějších rysů thajské dovolené se určitě stane smlouvání. Smlouvá se tady doslova na každém rohu a místní to od vás budou očekávat. Nemusíte se ovšem stydět, Thajci jsou národem velmi milým a přátelským. Pokud budete mít problém, určitě vám budou ochotně připraveni pomoci.

Při pohybu na území Thajska je potřeba si uvědomit, že život místních významně ovlivňují dvě veličiny. Jednak je to buddhistická tradice. Proto je potřeba respektovat zásady, které z ní vycházejí. U mnoha chrámů tak po vás bude před vstupem žádáno, abyste se zuli a musíte se adekvátně zahalit. Dále je to skutečnost, že obyvatelé Thajska chovají mimořádnou úctu ke svému vladaři. Hanlivá slova na adresu krále se proto přísně trestají.

Co si zabalit do kufru?

Určitě nesmíme zapomnět i na pár tipů co si vzít do kufru aby cestování bylo příjemnější.

Dezinfekce na ruce – budete-li jíst na ulici a nebudet si kde umít ruce, určitě Vám dezinfekce na ruce příjde vhod.

Cestovní redukce do zásuvky – tuhle věc určitě využije každý cestovatel.

Repelent – pokud plánujete cestu do džungle, bude se Vám hodit repelent.

Máte nějaký tip co si přibalit do kufru, před cestou do Thajska? Napište nám to do komentáře a mi tipy rozšíříme.

Jak vás můžu podpořit?

Projekt www.vsekolemcestovani.cz, můžete podpořit pomocí nákupů přes naše odkazy. Jedná se o výhru pro obě strany, vy získáte slevu na služby a my pro Vás můžeme připravovat další přínosné články.

Ubytování:

Pojištění na cesty

Sending
User Review
0 (0 votes)

1 názor na “Thajsko bez cestovky – co vědět před cestou”

  1. Michal Balcárek

    Dobrý den,
    zajímá mě cena půjčení motorové lodi pro dvě osoby, včetně možnosti nocování ,
    popřípadě prosím kontakt kde, nebo od koho loď zapůjčít.
    Děkuji Balcárek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *