Roman Weber – Thajsko „Většina místních lidí je velice milá a příjemná…“

Dobrý den, můžete se nám na začátek představit?

Dobrý den! Jmenuji se Roman Weber, je mi 41 let a v Thajsku jsem již osmým rokem. Podnikám zde v oblasti ubytování,provozuji zde Mango Houses, unikátní dřevěné domy k pronájmu postavené přímo nad mořem. Dále také Lanta Diving, kde zajišťujeme jedno i vícedenní výlety za šnorchlováním, potápěním (od úplných začátečníků, přes pokročilé až po profesionální kurzy. Vše pod PADI organizací), freediving, a plavby na nádherné, dřevěné plachetnici.

Jak jste se dostal k podnikání v Thajsku, lákala vás vždycky možnost podnikání někde v exotice?

Do Thajska jsem jezdil už před více než 10ti lety jako turista a vždy se mi zde líbilo. Před cca 8mi lety jsem se rozhodl do Thajska odjet na přibližně 5-7 měsíců s tím že budu cestovat a rozmyslím co budu dělat dál. V Evropě jsem předtím několik let podnikal. Původně jsem v Thajsku zůstat nechtěl, záměr to nebyl, chtěl jsem si odpočinout, nabrat inspiraci a energii pro další podnikání v Evropě. Nakonec to vše dopadlo trochu jinak.

lantadiving.cz

Co vás přimělo změnit pohled a začít podnikat v Thajsku?

Po pár měsících pobytu na Lantě jsem viděl příležitost a prostor na trhu turismu, ubytování a služeb pro turisty. Před cca osmi lety byla Lanta ještě poměrně neobjevená, zvláště pro turisty z Čech a Evropy. Z počátku to bylo hlavně zprostředkované ubytování v privátních vilách společně se zajišťováním transferů a výletů spojených s potápěním a šnorchlováním. Po nějaké době jsem přidal i privátní plavby a tzv. Dive and Sail Safari na privátní plachetnici a pak ubytování pro turisty ve vlastních domech.

Co se týče podnikání v Thajsku a České republice, jak moc velký rozdíl to je?

Rozdíl je to ohromný. První překážkou je samozřejmě jazyk. Druhou překážkou,dle mého názoru, pak rozdíl v mentalitě a přístupu k práci a životu jako takovému vůbec. Výhody i nevýhody jsou na obou stranách. Co je však jisté je to, že jako cizinec musíte v Thajsku pracovat minimálně 2x tolik než místní aby jste uspěl. Dovolená to zde pro cizince rozhodně není pokud se chtějí mít fajn a udržet si životní standart západního světa.

Je možné najít v Thajsku práci, pokud neumíte thajsky?

Možné v Thajsku je úplně všechno. Najít si práci bez řeči samozřejmě jde, musíte ale umět něco co místní neumí, umět něco co zde potřebují, například práci ve specializovaném oboru, odvětví průmyslu, IT, marketingu, výuce jazyků a podobně. Další možností pak je založit si zde svojí firmu a pustit se do podnikání na vlastní pěst.

lantadiving.cz

Thajsko máš určitě z velké části procestované, kde se ti nejvíce líbilo?

Thajsko trochu procestované mám, nedovolím si ale tvrdit že z velké části. Na více místech jsem nebyl než byl. Část Thajska o které si dovolím tvrdit mám procestovanou jako málokdo, a která je definitivně moje nejoblíbenější, jsou ostrovy v Andamanském moři od Phuketu na jih až po Malajské Langkawi. Zde trávíme plachtěním na lodi většinu sezóny a stále jsou zde nádherná, nenavštěvovaná místa které berou dech. Jak na suchu tak pod vodou. Plavili jsme se už i do Barmy či na Sumatru. Rád mám i Bangkok.

Jak na tebe působí místní lidé a kultura?

Většina místních lidí je velice milá a příjemná a já si jich velice vážím. Stejně tak mám respekt k místním tradicím a kultuře. Lidé jsou na celém světě vlastě úplně stejní. Potkáte skvělé osobnosti se kterými zůstanete přátelé na zbytek života, setkáte se však i s ne až tak příjemnými lidmi. Posledních pár let se vlivem masováho turismu Thajsko a jeho obyvatelé dost mění, bohužel ne k lepšímu. To ale platí o minimu lidí, bohužel jsou to většinou Ti, se kterými běžný turista do styku přijde nejpravděpodobněji. Převážná většina Thajců jsou ale stále úžasní lidé, kteří jsou šťastní, mají dobrou náladu a nešetří úpřímným úsměvem a nezištnou pomocí pokud je třeba.

Co doporučíš lidem, kteří se chystají poprvé navštívit Thajsko a nevědí co je čeká?

Doporučuji se nebát a vyrazit! Thajsko je úžasná země která má opravdu hodně co nabídnout. Pokud bych měl dát jednu radu byla by to následující : Nesnažit se za 2 nebo 3 týdny vidět a stihnout celé Thajsko od severu na jih, tak jak to bohužel většina turistů dělá. Já to nestihl za 8 let, za pár týdnů to tedy určitě nestihnete. Každým přesunem člověk ztrácí minimálně den dovolené. Na 3 týdny v Thajsku doporučuji vybrat 2 až 3, maximálně 4 místa které navštívit a ty v klidu prozkoumat i s okolím. O tom Thajsko je, o pohodě! Určitě ne o shonu a přesunech každý 3tí den. Přeji hezký den!

lantadiving.cz

Jak vás můžu podpořit?

Projekt www.vsekolemcestovani.cz je koníčkem dvou mladých kluků, kteří chtějí sdílet své zažitky a rady z cestování a případně vám pomoci. Můžete nás tak podpořit pomocí nákupů přes naše odkazy. Jedná se o výhru pro obě strany, vy získáte slevu na služby a my pro Vás můžeme připravovat další přínosné články.

Ubytování:

Pojištění na cesty

Budete-li mít jakékoliv dotazy, můžete zanechat Váš dotaz v komentářích či nám napsat na email  [email protected]

Sending
User Review
0 (0 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *