Vietnam bez cestovky – co vědět před cestou

Jak do Vietnamu bez cestovky? Máme pro vás praktické informace, se kterými zvládnete Vietnam snadno sami

Láká vás exotický Vietnam, jeho nádherné hory, pláže, skvělé jídlo a pestrá kultura, ale když se podíváte na nabídky cestovních kanceláří, máte pocit, že pro vás bude navždy nedostižným snem? Jet sami na vlastní pěst si netroufáte? Již nemusíte! Máme pro vás všechny informace důležité k tomu, abyste se bez obav vydali na cestu do Vietnamu na vlastní pěst, levně a bez cestovky. Odvezete si spoustu úžasných zážitků na celý život, které vás budou stát zlomek ceny zájezdu cestovní kanceláře.

Základní informace, měna, ceny, smlouvání, očkování

Základní informace

Vietnam, celým názvem Vietnamská socialistická republika, je země ležící v jihovýchodní Asii na pobřeží Jihočínského moře. Sousedí s Kambodžou, Laosem a Čínou. Především s Kambodžou a Laosem jsou výlety do Vietnamu často spojované. V historii měla na Vietnam vliv nadvláda Číny a francouzská kolonizace. Z těchto období se dochovala řada památek i staveb, které v některých oblastech tvoří zajímavý kulturní mix. Nechvalně proslulá je také Vietnamská válka, na kterou zde najdete řadu odkazů. Vietnam je země bohatá na přírodní krásy, ať už jsou to hory nebo moře, pestrou kulturu a skvělé jídlo. Proslulá je také vietnamská káva, která se zde hojně pěstuje a konzumuje. Neméně vyhlášená jsou i terasovitá rýžová políčka, která lákají turisty z celého světa.

Měna a kde ji získám

Měnou ve Vietnamu je vietnamský dong, zkratka VND. 10 000 vietnamských dongů se pohybuje kolem 10 Kč, přepočet je tedy poměrně jednoduchý. Nejjednoduší způsob, jak k dongům přijít, je výběr z bankomatu ve Vietnamu. Nevýhodou je však to, že bankomat vydá maximálně 3 mil. dongů a tak musíte vybírat víckrát a platit několikrát poplatek za výběr. Výjimečně narazíte na bankomat, který vydává i vyšší částky. Alternativou je zajít do banky a vybrat v bance, ne vždy to ale jde. Další možností je přivézt si americké dolary, které zde vyměníte nebo s nimi můžete na některých místech i platit. Bez problémů vyměníte i Eura, platit s nimi ale nelze. Finanční výhodnost mezi výběrem z bankomatu a dvojí směnou je poměrně sporná. Obecně je ideální mít dolary v hotovosti v kombinaci s výběry z bankomatu.

Ceny ve Vietnamu

Ceny ve Vietnamu jsou v porovnání s ČR velice nízké a i v jihovýchodní Asii patří k levnějším zemím. Na severu jsou ceny o malinko vyšší než na jihu. Pořád je zde ale velice levno. Motorku si půjčíte od 80 do 150 Kč na den, jídlo na ulici lze koupit již od 20 Kč, kávu od 10 Kč, pivo od 5 Kč a velkou vodu kolem 10 Kč. Ubytování v hostelech a jednoduších ubytováních pořídíte od 30 do 100 Kč. Už za 200 Kč na noc můžete mít pěkný dvoulůžkový pokoj s klimatizací a teplou sprchou. Ani luxusnější ubytování vás v porovnání například s Thajskem nevyjde draho. Pokud pojedete opravdu low cost se spaním převážně v hostelech a levnějších hotelech, jídlem na ulici a využíváním lokální dopravy, nebude vás pobyt ve Vietnamu stát víc než 10 tis. Kč za měsíc.

 

 Jak je to se smlouváním a spropitným ve Vietnamu?

Smlouvání je ve Vietnamu takřka nutností a na většině míst se s ním i počítá. Nesmlouvá se v obchodech s potravinami, v restauracích a v hotelích. Smlouvá se při nákupu suvenýrů a oblečení na trzích, u taxi služeb a určitě zkuste smlouvat i u výletů a v ubytování u místních. Na některých místech se vybírá vstupné a zároveň poskytuje parkování, které však není oficiální a legální a tak i zde můžete smlouvat. Ceny jsou často nadsazené o 50 až 70 % a smlouváním určitě nic nezkazíte ani nikoho neurazíte. Naopak spropitné není příliš zvykem a nečeká se od vás. V dražších restauracích můžete v případě spokojenosti nechat částku dle uvážení. Důležité je ptát se na ceny předem a to i v místních jídelnách, obchůdcích a na trzích s jídlem.

Očkování

Do Vietnamu není žádné očkování povinné. Jako minimální cestovatelský základ je doporučováno očkování proti žloutenkám A + B a břišnímu tyfu. Vždy se však nejprve poraďte se svým ošetřujícím lékářem a rozhodněte se dle svého uvážení a zdravotního stavu.

Letenky a víza

Letenky

Letenky do Vietnamu koupíte za cenu kolem 12 až 16 000 Kč a to jak do Hanoje, tak i do Ho Chi Minh. Občas se objeví letenky kolem 10 000 Kč i méně, v takovém případě určitě neváhejte a kupujte.

Víza

Pro občany České republiky platí při vstupu do Vietnamu vízová povinnost. Rozlišují se dva druhy vstupu a to přes tzv. schvalovací dopis nebo e-visa. Pozor! Při odletu z České republiky vám aerolinka bude kontrolovat, zda máte e-visum nebo schvalovací dopis. Pokud je mít nebudete, má aerolinka právo odmítnout vaši přepravu.

  • schvalovací dopis: schvalovací dopis vydává Imigrační úřad certifikovaným cestovním kancelářím, průvodcům a smluvním partnerům. Schvalovací dopis obdržíte obvykle do 3 dnů. Po příletu vyplníte na imigračním oddělení vstupní formulář, přiložíte schvalovací dopis, pas a fotografie. Následně vám vlepí do pasu papírové vízum na 1 nebo 3 měsíce a na jeden či více vstupů dle toho, o jaký schvalovací dopis jste požádali. Výhodou schvalovacího dopisu je to, že nemusíte znát přesné místo, kde Vietnam opustíte a můžete si zažádat i o víza na 3 měsíce nebo více vstupů. Cena schvalovacího dopisu na jednovstupová víza na 1 měsíc je 230 Kč + 25 USD (nebo ekvivalent v VND) poplatek za vízum na letišti. Pokud si zapomenete fotografie, imigrační úředník vám fotku udělá za cenu kolem 3 až 5 USD. Před imigračním oddělením v Hanoji je bankomat, ze kterého si můžete vybrat peníze.
  • e-visa: v současné době se vydávají pouze na 1 vstup a délku pobytu maximálně 1 měsíc. Zároveň je nutné znát místo vstupu a opuštění Vietnamu, které musíte dodržet. Při příletu do Vietnamu musíte stejně jako u schvalovacího dopisu vystát frontu na imigračním, kde vám dají do pasu razítko. E-visa stojí 25 USD a lze o ně zažádat zde. Doba vydání je cca 5 dní.

 

 Je všude dobrý signál na internet? Mohu si koupit SIM kartu?

Ve Vietnamu je kvalitní internetový signál i v těch nejzapadlejších vesnicích a stejně je dostupná i Wi-Fi. Často vás až překvapí, kde všude může Wi-Fi být. Pokud se nechcete spoléhat na Wi-Fi, je možné si zakoupit místní SIM kartu. Tu koupíte přímo na letišti nebo kdekoli ve městě. Ve městě seženete o něco levnější než na letišti. Se zprovozněním vám obsluha vždy pomůže. Pro běžného uživatele jsou obvykle dostačující SIM karty s několika giga dat, které pořídíte do 150 Kč.

Jak se ve Vietnamu domluvím?

Ve větších městech a na turistických místech se většinou domluvíte anglicky. Pokud anglicky příliš neumíte, nemějte obavy, postačí vám opravdu základy. Pro odlehlejší a ne tolik turistické oblasti doporučujeme naučit se základní vietnamská slovíčka jako druhy jídla a pití, pozdravy a poděkování. Dobře poslouží i aplikace Google translate. V nejhorším případě komunikace typu „rukama nohama“ nezklame nikdy.

Doprava ve Vietnamu

Nejčastější způsoby dopravy

  • turistické autobusy: jsou pohodlné, často i lůžkové, rychlejší než lokální a zařídíte je v každém hotelu, agentuře na ulici nebo přes internet. V ceně často bývá i vyzvednutí na hotelu.
  • lokální autobusy: jsou pomalejší a jízdní řády často nevyzpytatelné a nezjistitelné. Jsou však levnější a skýtají řadu zajímavých zážitků. Lístek koupíte přímo na autobusovém nádraží.
  • vlaky: vlaky různých tříd jsou poměrně pohodlné, rychlé a oproti autobusům bezpečnější. Lístky lze koupit předem online zde nebo přímo na nádraží.
  • organizované výlety: pokud nechcete nic řešit, jednoduše si objednáte některý z nabízených balíčků výletů přímo v hotelu nebo v agentuře na ulici. Jistotou je objednávka v hotelu. Cena bývá vyšší, je zde však určitá záruka kvality.
  • taxi/Grab: motorky nebo auta pro soukromou přepravu si můžete odchytit přímo na ulici, lepší je ale nainstalování a využívání aplikace Grab, která funguje ve všech větších městech. Ceny jsou leckdy i třetinové oproti taxíkům z ulice.
  • motorka/skútr: cestování na motorce ve Vietnamu je skvělým zážitkem, který vám dává svobodu a volnost v poznávání. Doprava je zde však velice chaotická a často i nebezpečná, proto pokud nemáte s řízením zkušenosti, zvolte raději některý z výše uvedených způsobů dopravy. Na některých místech (např. Ha Giang) si lze pronajmout motorku včetně řidiče a průvodce v jedné osobě.

Jaké mapy používat?

Nejvíce osvědčená je kombinace Google maps a maps.me. Maps.me funguje i offline v případě, že si předem stáhnete mapy do telefonu. Každá z aplikací uvádí jiné zajímavé body, místa a cesty a ne vždy funguje na 100 %. Dohromady jsou ale skvělým pomocníkem pro vaši cestu.

 Kde se ubytovat a jsou nutné rezervace?

Ve Vietnamu je široká nabídka ubytování od levných hostelů až po luxusní hotely. Pokud chcete být flexibilní, máte čas shánět na místě a nejste příliš vybíraví, není nutné si ubytování rezervovat předem. Naopak chcete-li mít jistotu a žádné starosti, najdete široký výběr ubytování na Agodě nebo Bookingu (sleva na booking). Skvělým zážitkem, především na severu, je ubytování v homestay u místních.

Kde se dobře najíte a jaká jídla vám nemohou uniknout

Pro stravování platí obecné pravidlo – tam, kde se stravují místní, koupíte vždy skvělé jídlo. Nebojte se místních jídelen, stánků na ulici ani trhů. Jídlo je zde autentičtější, chutnější a prodává se tak rychle, že nemusíte mít obavy, že byste jedli něco starého a zkaženého. Klasikou ve Vietnamu, kterou musíte ochutnat, jsou bagety Bánh mi s různými náplněmi, nudlové polévky v čele s Pho, grilovaný bůček Bún Chá, smažené i nesmažené závitky a na jihu čerstvé ryby a plody moře. Jídla na severu a na jihu se liší,  smažené nudle, rýže, různá masa či zelenina na špejchlích, rýže a vajíčka jsou však základ v celé zemi. Velice dobře se zde nají i vegetariáni, pozor však na to, že do většiny jídel se přidává rybí omáčka.

Bezpečnost, krádeže a podvody

Obyvatelé Vietnamu jsou veskrze přátelští a milí. Na turistických místech vám ale, stejně jako všude jinde, hrozí krádeže a různé podvody. Základem je nenosit příliš viditelně drahou elektroniku, řetízky, kabelky na tenkých řemíncích, při placení neukazovat obnos v peněžence a nenosit sebou příliš velké částky. Na škodu není ani malá ledvinka na peníze pod oblečení.

Tipy na zajímavá místa

Severní Vietnam

Hlavní „must visit“ všech turistů jeHanoj, Sa Pa a zátoka Ha Long. Za návštěvu ale určitě stojí i méně známá místa jako , který se svým okruhem horami nadchne především milovníky motorek, oblast kolem jezera Ba Be, Tam Coc, Moc Chau, Mai Chau, provincie Yen Bai nebo pohoří Ta Xua na jehož hřebeni se ti nejodvážnější mohou projet na motorce.

Střední Vietnam

V oblasti středního Vietnamu jsou jedna z nejhezčích vietnamských měst Hoi An a královské Hue. Obě plná památek a architektury. Dále pak například Danang, Dalat a autentické místní vesnice ve vnitrozemí.

Jižní Vietnam

V jižním Vietnamu je populární Saigon, výlety do delty Mekongu nebo ostrov Phu Quoc s krásnými plážemi. Za návštěvu ale stojí i rybářské vesničky a pláže kolem Bai Xep, písečné duny v Mui Ne nebo památky, příroda a pláže v okolí Nha Trangu.

Jak vás můžu podpořit?

Projekt www.vsekolemcestovani.cz, můžete podpořit pomocí nákupů přes naše odkazy. Jedná se o výhru pro obě strany, vy získáte slevu na služby a my pro Vás můžeme připravovat další přínosné články.

Ubytování:

Pojištění na cesty

Budete-li mít jakékoliv dotazy, můžete zanechat Váš dotaz v komentářích či nám napsat na email  [email protected]

 

Sending
User Review
0 (0 votes)

2 názory na “Vietnam bez cestovky – co vědět před cestou”

  1. Dobrý den, 15.10. letíme s kamarádkou do Vietnamu do Hoči mi nová města, ale ihned za 5 hod. pokračujeme letecky do Hanoje. Je možné vyřídit vízum až v Hanoji? Nebo je nutné vyřídit vízum ihned po příletu do Saigonu? Děkuji za odpověď. Ulrichová

  2. Dobrý den,prosim o pomoc.Chci někdy koncem března s manzelem do Vietnamu.Je nam oběma pres 70 let a nikdy jsme necestovali bez cestovky.Ale z důchodu je to už těžší a tak by jsme radi cestovali svobodněji.Nejsme nárocní a luxus nevyzadujeme.Radi bychom jeli tak 21 dní nebo 28dní.Poradite prosim co vše proto udělat?Kdy a jak koupit letenky a zda po přiletu budeme schopni se ubytovat sami?Domluva by byla přes translátor.Nemame zkusenosti jak se objednava.Velice děkuji za zpravu a hlavně radu.🤗Tučmandlová

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru