Malajsie se řadí mezi vyspělé země jihovýchodní Asie. Rozkládá se na jižní část malajského poloostrova, kde sousedí s Thajskem na severu a Singapurem na jihu. Oblíbený ostrov Borneo je rovněž neoddělitelnou součástí této krásné země, jež jeho severní část sdílí s Indonésií a Brunejí.
Jedná se o jednu z nejvíce ekonomicky zajištěných oblastí jihovýchodní Asie, a tím pádem může návštěvníkům nabídnout opravdu hodně. Naleznete tu nádhernou přírodu, tiché a klidné pláže i rušné velkoměsto Kuala Lumpur s chutným jídlem všude kolem vás.
V případě, že se rozhodnete navštívit tuto nádhernou zemi bez služeb cestovních kanceláří, připravili jsme si pro vás pár zaručených tipů, které vám jistě pomohou obeznámit se například s místní kulturou, dopravou či zajímavými oblastmi.
Peníze a ceny
Obsah
Peníze
Oficiální měnou Malajsie je malajský ringgit (RM). Jejich nominální hodnota je 100, 50, 20, 10, 5 a 1). Dále se dělí na 100 senů. Aktuální kurz je 1 RM = 5,44 Kč.
Pokud během dovolené budete potřebovat směnit peníze, jsou pro vás ve větších městech či turistických oblastech připraveny směnárny Western Union i bankomaty. Ve městech můžete rovněž platit platebními kartami. V případě, že se chystáte zavítat na menší ostrovy, vyplatí se připravit si s sebou raději peníze v hotovosti.
Ceny
Co se týká cen, tak jsou téměř stejné jako v České republice až na alkohol, který je zde dražší z důvodu, že se jedná o muslimskou zemi. Celkem levně se však najíte v místních jídelnách a restauracích.
Pokud se chystáte vyrazit nakupovat na místní tržiště či do menších obchůdku, připravte se na smlouvání, které je zde očekávané. Při smlouvání zaplatíte o dost méně než bez něj. Nesmlouvá se však za jídlo, ubytování nebo za cokoliv jiného ve větších městech, kde je cena pevně stanovena.
V jídelnách či restauracích není očekáváno spropitné jako je to zvykem v Čechách, avšak pokud jej nabídnete, Malajsané ho neodmítnou.
Doprava
Letenka z Prahy do malajského hlavního města Kuala Lumpur vás bude stát zhruba 14 000 Kč. Pokud se chystáte do ostrovní části země, pak budete muset v Kuala Lumpur přestoupit do letadla a odletět do městečka Kota Kinabalu. Cena zpáteční letenky se pohybuje kolem 16 000 Kč.
V případě, že se rozhodnete navštívit jednu ze sousedních zemí (Indonésie, Brunej, Thajsko, Singapur), obejdete se bez větších problémů, protože po turistech není vyžadováno vízum.
Dopravovat se můžete několika možnými způsoby. Jedním z nich je cestování prostřednictvím autobusů, které jsou zde hojné, a proto je není potřeba rezervovat dopředu. Nevýhodou autobusů jsou často otevřené dveře nahrazující klimatizaci či naopak nesnesitelná zima pocházející právě z klimatizace. Pokud potřebujete cestovat přes noc, pro vaše pohodlí se vyplatí spíše cestování vlakem, který je pohodlnější. Nevýhodou vlaků je však absence železničních tratí v ostrovní oblasti, proto je lepší zvolit pronájem auta či právě autobus. Při pronájmu automobilu byste měli vědět, že v Malajsii se jezdí vlevo a rovněž vás čeká celkem hustý provoz kolem větších měst. Tím pádem se cestování autem vyplatí v případě, že míříte do venkovských oblastí.
Aktivity a jídlo
Aktivity
Za vyzkoušení jistě stojí potápění a šnorchlování, díky kterým uvidíte nádherné korály, mořské želvy, rejnoky a několik druhů žraloků. Službu můžete využít hned na několika ostrovech, jako jsou Lankayan, Layang Layang nebo Mataking. Pokud zůstáváte na pevnině, vyplatí se navštívit město Perhentian Kecil, které nabízí skvělé podmínky právě pro šnorchlaře.
V případě, že se rozhodnete podniknout trek do některého z četných tropických pralesů či vystoupat na jednu z malajských hor (Mt. Kinabalu, na Borneu), budou se vám pro několikadenní výlety hodit služby místního průvodce. Samostatně se můžete vydat například na trek do národního parku Taman Negara.
Milovníci pláži budou jistě nadšení z bílého písku, křišťálově čisté vody a palem rostoucích všude kolem. Okolí pláží je přímo poseté bary, restauracemi a luxusními rezorty. Pro odvážlivce se přímo nabízí návštěva domorodých kmenů, u kterých si vyzkoušíte dobová řemesla jako je foukání jedových šípů.
Jídlo
Malajská kuchyně je stejně pestrá jako země sama, tudíž si zde vybere opravdu každý.
Ve větších městech a turistických oblastech najdete téměř na každém rohu restaurace, kavárny i fast foodové řetězce. Pokud však toužíte po místních specialitách, zaměřte se na čínské a indické jídelny. Typické jsou zde smažené nudle s různými druhy masa, napařované knedlíky se slanými i sladkými náplněmi nebo široká nabídka zeleninových jídel. Mezi místní pochoutky patří nasi goreng (smažená rýže), mee goreng (smažené nudle), nasi lemak (kokosová rýže s ančovičkami, kari omáčkou, masem a burskými oříšky), laksa (nudle v kari omáčce) či cendol (dezert z rýžových nudlí, kokosového mléka, ledu a cukru). Popíjet u jedné z těchto lahůdek můžete teh tarik (černý čaj s kondenzovaným mlékem).
Kultura a lidé
Populaci tvoří malajští muslimové spolu s čínskými a indickými přistěhovalci. Domorodé kmeny žijí ve středu poloostrova a v bornejském Sarawaku. Kultura jako taková je zde velmi pestrá. Narazíte tu jak na čínské buddhistické chrámy, tak na chrámy taoistické i na malajské mešity. I přes to, že se jedná o muslimskou zemi, ženy-turistky zde zahalené chodit nemusí. Avšak je vhodné částečně zahalit ramena a hrudník. Pokud jste žena vyplatí se nosit šaty či kalhoty pod kolena.
Dobrou zprávou je, že místní obyvatelé rozumí i ovládají angličtinu, takže se jistě domluvíte. V případě, že sami angličtinu (popřípadě hojně rozšířenou čínštinu nebo indické jazyky) neovládáte, nemusíte mít strach, lidé tu jsou milí a chápaví.
Jak vás můžu podpořit?
Projekt www.vsekolemcestovani.cz, můžete podpořit pomocí nákupů přes naše odkazy. Jedná se o výhru pro obě strany, vy získáte slevu na služby a my pro Vás můžeme připravovat další přínosné články.
Ubytování:
Pojištění na cesty
Budete-li mít jakékoliv dotazy, můžete zanechat Váš dotaz v komentářích či nám napsat na email [email protected].