Tipy na cestu po Francii

Obecné tipy

Prvním a asi nejdůležitějším obecným tipem je utvrzení se ve sdíleném předsudku, že Francouzi neradi mluví anglicky. Při cestování touto krásnou zemí se mi právě tato skutečnost stala asi největší překážkou, i když v konci překonatelnou. Přátelskost a sdílnost místních totiž narážela právě na jazykovou bariéru, ať už se jednalo o dotazování se na cestu, nakupování jinde než v supermarketu, či výměnu informací o cestách s jinými turisty. Tato averze se však z jazykové roviny nepřenáší na řečníka, čili místní ke mně, jako pouze anglicky mluvícímu turistovi necítili osobní averzi, ale pouze si trochu utahovali z toho, že se s nimi nemohu domluvit. Vyplatí se proto mít naučené alespoň zdvořilostní fráze, kterými turista projeví alespoň snahu o naučení se jazyku místních.

Doprava

Při svých cestách jsem se dopravoval buďto osobním automobilem, nebo stopem. Při cestování „po vlastní ose“ se vyplatí rozmyslet předem, zda-li je danému cestovateli bližší o něco jednodušší, ale zato placené cestování po dálničních úsecích (zpoplatněných jsou skoro všechny až na velmi řídké výjimky, značeny modrými značkami), či si cestu naplánovat o něco podrobněji po neplacených cestách (všechny krom dálnic, značených buďto bíle, nebo žlutě). Vjezd do placeného úseku je potom značen slovem „peyage“. Drobný rozdíl oproti situaci v České republice můžeme spatřovat v umístění značení na nezpoplatněných úsecích, které je občas použito až na výjezdu z kruhového objezdu bez předešlého informování o tom, kam která cesta vede. Na co by si měli řidiči cestující po Francii mimo placené úseky dát pozor je pak profil terénu, kterým jsou neplacené úseky silnic vedeny. Zvláště v zimním období v příhorských oblastech může nepřipraveného turistu čekat nemilé překvapení v podobě příliš prudkého zasněženého stoupání či klesání.


Najít nejlevnější zájezd do Francie


Cestovní tipy

  1. Beaune je střediskem vyhlášené vinařské oblasti Burgunsko na východě Francie. Město samo je pak proslulé kvůli každoroční aukci vín probíhající v historickém hospicu ve středu města, stejně jako bohatou historií zdejšího osídlení. Kroniky zmiňují Beaunu nejprve v době Římského impéria, ze které je doloženo místní keltské osídlení. V současnosti je toto místo zajímavé nejen díky své minulosti a vazbě na víno, ale i díky tomu, že se stalo vyhlášeným kulturním centrem regionu. Díky své turistické atraktivitě a benevolenci místních úřadů k pouličnímu umění je zde možné vidět nejrůznější umělce prezentující svoji tvorbu přímo v historických ulicích města. Tato artistická performace působí ve spojení s historickými budovami s vykládanými střechami působí dojmem středověkých slavností, na rozdíl od kterých jsou však v dnešní době návštěvníkům města k dispozici všemožné služby zajišťující dostatečný komfort i náročným turistům.

Massif de la Chartreuse je oproti tomu místem, které si jistě zamilují obdivovatelé horské přírody a klidu. Jedná se o přírodní rezervaci situovanou v méně známém pohoří Západních Alp ležící v malebném Savojsku, nedaleko olympijského města Grenoble. Zdejší scenérie tvořena převážně vápencovými masivy je protkána klikatícími se turistickými stezkami, stejně jako ferratami či výborně odjištěnými cestami pro sportovní lezení. Magickou atmosféru zdejších panorámat pak jistě znásobí možnost přespání v jedné z mnoha zdejších chatek sloužících za nocleh turistům. Tato útočiště jsou zaznačena v turistických mapách oblastí tak a zároveň i zmiňována na ukazatelích, které pomáhají v orientaci na pěších stezkách. V chatkách bývají zásoby dřeva, které je slušnost obnovovat před odchodem do původního stavu, stejně jako některé základní vybavení.

Podívat se na zájezdy po Francii

Sending
User Review
0 (0 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *