Víkendový tip na výlet – Rakousko Hallstatt

Hallstatt nádherné, historické a romantické místo, které patří mezi nejnavštěvovanější místa nejen v Rakousku. Během letní sezóny toto středověké městečko navštíví více než 7000 turistů denně a za kalendářní rok v malebné obci přivítají více než 1 milion návštěvníků. Zajímavostí pak může být to, že Číňané v provincii Kuang-tung v roce 2012 vybudovali věrnou zrcadlově obrácenou kopii Hallstattu, která jim má připomínat kouzlo tohoto rakouského městečka. Pojďme se však podívat, co byste měli vědět než se do městečka vypravíte.

Trocha historie a zeměpisu

Centrum středověkého městečka Hallstatt bylo zachováno a vytváří spolu s pohořím Dachstein a Solnou komorou jedinečnou atmosféru, která právě sem láká mnoho návštěvníků a také přiměla odborníky zařadit městečko ke kulturnímu dědictví UNESCO. Zajímavostí je, že do konce 19. století bylo městečko dosažitelné pouze na lodi nebo velmi úzkou stezkou. Roku 1890 po odstřelu skal nad jezerem byla do Hallstattu dovedena silnice a vybudován tunel. Přesto dodnes městečko tak trošku trpí nedostatkem místa, což je vidět na některých domech, které jsou stavěny přímo nad hladinou jezera.

Ceny

Hallstatt je velmi oblíbenou destinací pro turisty, podle toho se tu odvíjí i ceny.

  • Parkování 2 hodiny/ od 6 euro
  • Lanovka (nahoru/dolu) – 18 euro
  • Jídlo od 10 euro
  • Kopeček zmrzliny 2,5 eura

Ceny se můžou lišit v jednotkách eur jedno je ale stále stejné. Ceny jsou na naše poměry dosti vysoké.

Hlavní lákadla

Hallstatt je nádherným městečkem, jehož dominantu tvoří úžasné a zachovalé středověké centrum, které s chutí navštíví každý turista. Vedle centra bychom neměli minout místní nejstarší solný důl na světě, který leží v údolíčku Salzbergtal přibližně ve výšce 300 metrů nad hladinou jezera. To ovšem není vše, protože své si tady najdou i milovníci archeologie, přírody a horské turistiky.

Solný muž a pohřebiště

Hallstatt a Mann im Salz nebo-li muž v soli, to je něco, co nemůžeme vynechat. Místní turistické centrum nabízí prohlídky středověkého centra s průvodcem, od kterého se dovíte mnoho zajímavostí. Sám jsem byl velmi překvapen, že v průběhu 18. století místní obyvatelé, kterých zde v této době žilo přibližně 2,5 krát tolik než dnes, objevili ve zdejším solném dole muže, jehož tělo bylo díky soli dobře zakonzervováno. Bohužel pro dnešní vědu nebylo dochováno, protože místní nebožtíka pohřbili do běžného hrobu na místním hřbitově, kde došlo k postupnému rozkladu těla.

  • Tělo muže nejspíše pocházelo z doby 4. století př. n. l., kdy došlo k důlnímu neštěstí

Díky nálezu oblast začali více zkoumat archeologové a nalezli zde mnoho zajímavých předmětů, ale i zakonzervované výkaly, z nichž zjistili, že lidé se v této době převážně živili obilovinami. To byl však jen první krůček k archeologickým výzkumům. Rok 1846 přinesl větší objev v podobě pohřebiště, které je postupně odhalováno a dnes čítá již 1500 odkrytých hrobů, v nichž byly nalezeny mnohé cenné předměty ze zlata nebo bronzu. Hallstatt a jeho obyvatelé byl totiž velmi bohatým městečkem. Celý objev byl tak významný, že dnes historici mluví o hallstattské kultuře /době/, která navazovala na dobu bronzovou (8.-5. stol. př. n. l.).

Sůl nad zlato

Hallstattu se sůl těžila již před sedmi tisíci lety a místní v tomto v mírně omezené míře pokračují dodnes. Vytěženou sůl posílají skrz 400 let staré potrubí do 40km vzdáleného Ebensee, kde se sůl zpracovává. Turistické centrum nabízí návštěvníkům prohlídku dolu od dubna do listopadu, přičemž k dolu je možné se dostat buď lanovkou a nebo pěšky po pěšině, kterou užívaly místní ženy, když snášely sůl z dolu. Pomalým krokem se k solnému dolu dostanete přibližně za hodinku. V solném dole můžete zažít:

  • devadesátiminutovou komentovanou prohlídku dolu
  • nádherné pocity při zhlédnutí hry světel nad pozemním jezerem
  • adrenalin při sjezdu hornické skluzavky dlouhé 64 metrů
  • romantický výhled z plošiny (Skywalk)

Kostnice

Hallstattská Kostnice je velkým lákadlem pro turisty. Vždyť se zde nachází neuvěřitelných 1200 lebek, z nichž přibližně polovina je ozdobena malbou. Zajímavostí je, že nejmladší lebka byla do Kostnice umístěna relativně nedávno – v roce 1995, přičemž údajně patří ženě, která zemřela roku 1983. Veškeré lebky a pozůstatky jsou pečlivě roztříděny dle rodinné příslušnosti a označeny jmény zesnulých. Všechny lebky a kosti byly v minulosti vyzdviženy z hrobů vyběleny a až poté dány do Kostnice. Důvodem byl nedostatek místa pro uložení těl dalších zemřelých.

 

Další krásná místa

Nádherné středověké náměstí, o kterém již byla zmínka, je opravdovou dominantou Hallstattu. Nad ním však ční dva nádherné kostely. První z roku 1520 patří ke katolickým skvostům a je zasvěcen Panně Marii, druhý je protestantský a najdeme ho přímo na náměstí. Všímavý turista by si neměl nechat ujít cestu parníkem, který brázdí vody jezera, a z jehož paluby může vidět nádherný hallstattský vodopád. Pro náročnější jsou připraveny zajímavé ferraty, tedy cesty zajištěné ocelovým lanem, které jsou vhodné i pro méně zdatné horolezce. Navíc v blízkém okolí Hallstatt nabízí milovníkům přírody Echerntalskou naučnou stezku, na které je k vidění nejen ledovcová zahrada, ale i vodopády Waldbachstrub. Musíme říct, že Rakousko má přírodu opravdu nádhernou.

Závěrem

Ubytování v Hallstattu není problémem, nabízí jej mnoho hotelů a penzionů. Pozor si musíte dát snad jen na parkování, které je vzhledem k nedostatku místa velmi omezeno. Asi k nejkrásnějším zážitkům přijdete v době léta, kdy jsou místní růže v plném květu a nebo před Vánoci, kdy jsou zde nádherné trhy. Věřím, že jsem vás nalákal na návštěvu historicky poutavého Hallstattu.

Budete-li mít jakékoliv dotazy, můžete zanechat Váš dotaz v komentářích či nám napsat na email  [email protected].

 

Sending
User Review
5 (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *