Cestování a dovolená v době koronaviru

Přichází léto, blíží se prázdniny a všichni lidé si začínají plánovat dovolenou. Jenže s opatřeními souvisejícími s epidemií koronaviru může být vše jinak. Jak tedy cestovat, jak si naplánovat dovolenou a jak postupovat při komplikacích u již objednaných zájezdů? Jaká omezení platí, budete vůbec moci vycestovat a do kterých zemí a jak případně zrušit již objednaný zájezd? A co když vám cestovní kancelář nebude chtít vyjít vstříc a vy si nejste jisti, jaká jsou vaše práva? Odpovědi na tyto otázky vám mohou poskytnout následující řádky.

Když nemůžete nebo nechcete vyjet na objednaný zájezd

Chystáte se zrušit již objednaný a částečně nebo zcela zaplacený zájezd a nevíte, jak s cestovní kanceláří jednat? Máte více možností.  Nejjednodušší a nejrychlejší je odstoupení od smlouvy. Nemusíte řešit nic dalšího, nedohadujete se o přesunech termínů, odkladech, náhradních zájezdech nebo voucheru pro budoucí použití. Měli byste dostat zpět částku, kterou jste za zájezd zaplatili. Toto řešení je však spojeno se storno poplatky, které mohou tvořit podstatnou část vracených financí. Je dobré prostudovat si předem obchodní podmínky každé cestovní kanceláře, pravidla pro storno poplatky se mohu zásadně lišit.  Objednatel zájezdu má právo na odstoupení od smlouvy o zájezdu, to je zaručeno zákonem. Odstoupit lze kdykoli v době před konáním zájezdu. Podívejte se nejdříve do smlouvy, kde najdete informace o způsobu stornování zájezdu a výši storno poplatku. 

Kdy se neplatí storno poplatek

Při odstoupení od smlouvy nastávají situace, kdy zákon umožňuje neplacení i těch storno poplatků, které byly obsahem smlouvy. Jde o takové závažné případy, kdy oblast, ve které byl plánován váš pobyt, byla postižena mimořádnou událostí, které se nedalo vyvarovat. Nejde jen o přírodní katastrofy jako zemětřesení, záplavy a podobně, ale patří sem i pandemie koronaviru. Další podmínkou pro navrácení nezkrácené platby je omezení provozu a běžného života ve sjednaném místě, důvodem může být znovu například epidemie. Jistou komplikací v tomto postupu je zákon přijatý Parlamentem ČR, jehož cílem bylo ulehčit obtížnou situaci cestovních kanceláří, způsobenou epidemií. Zájezdy, které se měly uskutečnit v době omezení, získaly ochrannou dobu. To znamená, že cestovní kancelář každému, kdo odstoupil od smlouvy, nemusí hned vrátit zaplacenou částku, ale může zákazníkovi poskytnout poukaz, který ten může použít právě v této ochranné době. Ta zatím platí do srpna 2021, je možné, že bude dále upravena.

Ani stornopoplatků se nemusíte bát

Není uvedená situace váš případ? Ani tak nemusíte mít velké obavy, i když o menší částku přijdete. Zákon pamatuje na ochranu všech zákazníků, proto je zakotveno v občanském zákoníku, že i storno poplatky stejně jako jakékoli jiné odstupné musí být přiměřené. V případě zájezdu se přiměřenost posuzuje podle toho, kdy byl zájezd zrušen. Zvažuje se i to, zda vás může někdo na zájezdu nahradit nebo i to, jestli cestovní kancelář ušetří některé náklady. Pokud o to požádáte, musí být částka  poplatků odůvodněna. Uvažte to, že se cestovní kanceláře ocitly ve velmi těžké situaci, kterou samy nezavinily. Pokud je pro vás přijatelné posunutí termínu zájezdu nebo jeho výměna za jiný, určitě se dohodnete. Smlouvu pak lehce změníte. I výměna za voucher, který uplatníte v blízké budoucnosti, není špatnou volbou. Je však nutné pohlídat si platnost a rozsah tohoto poukazu.

Podmínky pro cestování do zahraničí se neustále mění

Turisté, kteří by chtěli vycestovat do zahraničí, musí sledovat platná opatření. Ta postupně zavádějí jednotlivé země, a mohou se proto častěji měnit. Češi nejčastěji cestují do Chorvatska, na Slovensko, do Itálie, Rakouska, Řecka či Španělska. Podmínky pro cestování do členských zemí EU by měly být jednotné a měly by být určeny covidovým pasem, bezplatným certifikátem, který bude mít i digitální podobu. Přesné podmínky zatím nejsou stanoveny, důležitou roli hraje očkování, pravidla se stát od státu liší. Do části států lze cestovat i bez omezení. Podobně jsou stanoveny i podmínky pro vstup do ČR. I ty se mění a navíc se plánuje jejich další uvolňování. Vstup do Česka se řídí tzv. cestovatelským semaforem, který se mění podle míry rizika nákazy v různých zemích.  Do zemí s extrémním rizikem nákazy je českým občanům cestování zakázáno. Přehled aktuálních podmínek pro vstup do jednotlivých zemí a podmínky návratu do ČR lze nalézt na stránkách ministerstva zahraničních věcí ČR. Zde je uveden i kontakt na informační centrum pro cesty do zahraničí.

Sending
User Review
5 (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *