Irsko – co musíte vidět a ochutnat?

Máte už procestovaný jih Evropy a rádi byste se proto vydali pro změnu na sever? Určitě nezapomeňte navštívit Irsko! Tento malebný nížinatý ostrov plný krásné i drsné přírody, dobré whisky a památek rozhodně nadchne každého vášnivého cestovatele. Na své si přijdou nejen milovníci přírody a historie, ale také alkoholu. Irské hospůdky mají svou jedinečnou atmosféru a každý návštěvník by měl alespoň do několika z nich zavítat. A co dalšího muže Irsko cestovatelům nabídnout?

Stručně k historii Irska

S Irskem jsou také blízce spojování Vikingové. Tito nájezdníci připlouvali do Irska a brali vše cenné do své domoviny. Později založili Vikingové na irském pobřeží několik osad, z nichž vznikla významná města, jakým je dnes třeba Dublin. Ve 14. století začali připlouvat Angličané a zemi si „přisvojovat“. A tak vznikl spor mezi Iry a Angličany, který se táhl po celá staletí.

Dublin

Irsko pak bylo dlouhá léta pod vlivem Spojeného království Velké Británie. Samostatný irský stát byl založen v roce 1922, kdy tato země patřila mezi jedny z nejchudších v Evropě. Po ekonomické krizi ve 20. století se však vše změnilo a dnes se může Irsko pyšnit jednou z nejvyšších příček pomyslného žebříčku HDP na světě.

Kuchyně Irska – tradiční jídla i nápoje

Irská kuchyně je malinko podobná té anglické. Snídaně jsou na stejný způsob a obsahují slaninu, klobásku nebo párek, fazole, smažená vejce a rajčata. K takovému „talíři“ se pak přikusuje sodový chléb a popíjí čaj. Národním jídlem Irů je takzvaný Irish stew. Je to pokrm z dušeného jehněčího či skopového společně s mrkví, bramborem, cibulí a petrželí. Mezi další tradiční jídla patří Colccanon, což je pokrm z bramborové kaše a hlávkového zelí, nebo Dublin coddle, což je jakási obdoba guláše (jídlo z jednoho hrnce). Typickým pečivem je již zmíněný sodový chléb. K jehož přípravě se kvasnic používá soda.

Tradiční Irský bar

Samostatnou kapitolou je pak světoznámá irská whisky. Vlastně whiskey, protože v Irsku se to prostě takto píše. Jedná se o tradiční lihovinu vyráběnou z ječného sladu a nesladového ječmene. Od skotské whisky se ta irská liší v tom, že se k její výrobě neužívá rašelinový oheň, a tak postrádá typické kouřové aroma, kterým vyniká zejména dvanáctiletá skotská whisky. Irskou whiskey si můžete dopřát v jedné ze stovek irských hospůdek.

Geografie země

Irsko je druhým největším ostrovem Britských ostrovů. Jeho břehy omývá Atlantik, a také Keltské a Irské moře. Ostrov tvoří především nížiny, pahorkatiny se vyskytují spíše u pobřeží. Irsko nese přezdívku „smaragdový ostrov“. Je to díky kontrastu bujné zelené vegetace s jezery a řekami. Nejdelší řeka se jmenuje Shannon a je dlouhá 386 kilometrů. Na jejím toku pak lze spatřit tři velká jezera, nicméně velké množství jezer je také mimo její tok.

Irská příroda je skutečně nádherná. Louky a listnaté lesy místy protínají rozlehlá vřesoviště a rašeliniště. Fauna je však velmi skromná, velká zvířata se zde téměř nenacházejí. Podnebí je mírné oceánské, což znamená jen malé teplotní výkyvy během roku.

Čím se platí v Irsku a jaké jsou ceny?

Irsko jako člen Evropské unie již přijalo za svou měnu euro. Ceny za běžné potraviny jsou zde i několikanásobně vyšší, než jak jsme zvyklí u nás. Pro představu v Irsku za litr mléka zaplatíte přibližně 30 korun, za kilo brambor kolem 40 korun a chléb vyjde také na 40 korun. Za jídlo v běžné restauraci pro jednoho strávníka zaplatíte kolem pětistovky. Obecně se dá říci, že irské ceny se podobají například cenám rakouským. Ani za ubytování zde moc neušetříte. Jeho ceny začínají v přepočtu na koruny od 1600 Kč za dvoulůžkový pokoj.

Kultura a tradice

V Irsku se nachází mnoho kulturních památek. Za zmínku určitě stojí Dublinský zámek či středověké hrady Rock of Cashel a Blarney. Největším kostelem, a zároveň turistickou atrakcí, je katedrála svatého Patrika v Dublinu.

Asi nejznámějším irským svátkem po celém světě je Den svatého Patrika. Ten se na ostrově slaví každoročně 17. března, a to nejen v Irsku, ale také v USA, Kanadě nebo Austrálii, kde mnozí Irové žijí. Jedná se o oslavy svatého pastýře, který přinesl do Irska křesťanství. Znakem tohoto svátku je zelená barva, zejména pak zelený čtyřlístek. Nosí se zelené oblečení, připravují se zelená jídla nebo dokonce alkoholické nápoje.

Co vidět a navštívit?

  • Dublin
  • Rock of Cashel
  • Aranské ostrovy
  • Burren
  • Connemara
  • Cliffs of Moher
  • Newgrange
Sending
User Review
5 (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *