Ostrov Paxos – základní informace před cestou

Řecký ostrov Paxos je oblíbenou prázdninovou lokalitou. Co byste měli vědět, pokud se sem letos chystáte?

 

O ostrově Paxos

Malý řecký ostrov bychom našli v Jónském soustroví. Celková rozloha ostrova činí pouze 25,3 km². Svou rozlohou se tedy pyšní titulem vůbec nejmenšího Jónského ostrova. Rozkládá se asi 12 km na jih od ostrova Korfu.

Ostatně s jeho vznikem je svázaná působivá legenda: Prý vznikl tak, že samotný bůh Poseidon odtrhl jižní část ostrova Korfu, aby získal klidné místo, kde by mohl v míru žít se svou manželkou bohyní Amfitrítou, kterou nesmírně miloval.

Ačkoli tak Paxos ve stínu turisticky masově oblíbených lokací působí jako Popelka, vzdor své velikost má mnoho co nabídnout.

Co vidět a zažít

Většina návštěvníků sem míří za překrásnými přírodními scenériemi, které podtrhují nádhernou klidnou atmosféru.

Dobrodruhy zde lákají tajuplné jeskyně i různorodé skalní útvary. Milovníky klasické plážové relaxace zase půvabné pláže. Kromě koupání moře poskytuje ideální podmínky také pro šnorchlování.

Na své si přijdou i ti, kteří chtějí odpočívat v tichu přírody, o které ostatně místní říkají, že je doslova lékem na stres. Ostrov je pokrytý zelení a moře má nádhernou tyrkysově modrou barvu. Někdy je proto Paxos svou krásou přirovnáván ke Karibiku. Pokud se budete jen tak toulat krajinou, velmi často také na ostrově potkáte rozlehlé olivové háje a občas i vinici.

Střediskem života na ostrově je hlavní město Gaios. Spíše se však jedná o městečko, trvale zde totiž žije asi 500 obyvatel. Že se nemůže měřit se světovými metropolemi mu však nikterak neubírá na zajímavosti. Křivolaké uličky či kotviště luxusních jachet z něj dělají vítaný cíl mnoha prázdninových výletníků. Nedaleko hlavního města se na pobřežních ostrůvcích rozkládá benátská pevnost a bývalý klášter Panagia. Každoročně vždy v srpnu pak toto místo ožívá poutěmi.

Nejmenším letoviskem je Logos, rybářská vesnice, která připomíná idylické obrázky z pohlednic. Součástí je pláž jménem Marmaris. V této části ostrova panují ideální podmínky také pro windsurfing.

Dalším přístavním městečkem a posledním větším obydleným místem na ostrove je Lakka. Přístav nabízí tradiční turistické vyžití v podobě kaváren či obchodů se suvenýry. A zábava zde díky nočním klubům nekončí ani v noci.

Co ochutnat

Nejdůležitější komoditou, která zajišťuje místním obživu, je bezesporu olivový olej, podle některých dokonce jeden z nejlepších v Řecku. Ostatně proto dnes nedaleko vesnice Magazia v polovině cesty mezi přístavem Gaios a Lakka najdeme také muzeum olivového oleje. Místní se také živí rybolovem a chovem ovcí.

V originálních řeckých tavernách se podávají především plody moře. Dalším typickým řeckým jídlem je stifado, což je dušené hovězí maso připravované na víně. A pokud vás někdo pozve na místní kávu, určitě neváhejte. Za ochutnání stojí uprostřed horkého řeckého léta také frappé neboli káva ledová.

Kromě typické řecké kuchyně je zde patrný silný vliv gastronomie italské kvůli četnému přílivu návštěvníků právě z této země.

 

Praktické informace a rady na cestu do Řecka

 

Kdy vyrazit

Vrchol turistické sezóny bývá znatelný i na tomto místě. Ostrov je pak poněkud přeplněný. Kdo chce zažít ten pravý řecký klid, může vyrazit mimo prázdniny. Hezké počasí zde panuje přibližně od května do října. Více tu prší v zimě, což je ostatně rozhřešení tajemství, proč je ostrov uprostřed vyprahlého léta tak nádherně zelený.

Doklady pro vstup

Do Řecka a na Kypr (s výjimkou turecké části) není nutné mít pas. Stačí vám pouze občanský průkaz. V případě, že byste měli občanský průkaz propadlý, můžete coby náhradu použít právě pas. A pozor, vlastní cestovní doklad musejí už mít i děti. V tomto případě nezáleží na tom, zda jim necháte vyrobit pas nebo dostanou vlastní občanský průkaz. Od 1.7 platí před vstupem do Řecka povinný formulář, který musíte vyplnit 48 před odcestováním.

Mohlo by Vás zajímat: Kam mohu cestovat na občanský průkaz?

Doprava

Jedná se o ostrov, který nemá vlastní letiště, jediná možnost dopravy přímo na místo je tak výhradně lodí. Nejbližším mezinárodním letištěm disponuje Korfu.

Dopravu po samotném ostrově nemusíte úplně řešit. Vzhledem k nevelké rozloze lze chodit prostě pěšky. Z hlavního města jezdí do letovisek Lakka a Logos pravidelná autobusová doprava. Turistům se také doporučuje půjčit si motorový člun, který vám umožní poznat tyto končiny zase z odlišné perspektivy.

Mohlo by Vás zajímat: ➦Autem do Řecka

Ceny a jak platit

Na ostrově se platí eury. Zejména během hlavní turistické sezóny během prázdnin je potřeba počítat s vyššími „turistickými“ cenami.

Články o Řecku

Všechny naše články o Řecku naleznete v článku, který slouží jako rozcestník.

Sending
User Review
4.5 (2 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *