Řecký ostrov Folegandros – co vědět před cestou

Řecký ostrov Folegandros přitahuje rekreanty přímo magickou silou. Co tento půvabný kout na jihu Evropy může nabídnout?

 

O ostrově Folegandros

Ostrov je součástí souostroví Kyklady, kde tvoří stejnojmennou obec, k níž náleží i dva neobydlené ostrovy. 

Celková rozloha činí 32,38 km². Žije zde jen asi 600 stálých obyvatel. Přes nevelkou rozlohu se jedná o ostrov převážně hornatý. Metropolí ostrova je tzv. Chora. Spíše než o město se jedná o vesnici, která však okouzluje tím, že je položena na hraně 200 m vysokého útesu.

Svou krásou imponuje Folegandros mnoha umělcům a zároveň ještě není příliš zasažen masovým turismem. S jeho vznikem se dodnes pojí působivá legenda. Po stvoření světa údajně ještě Bůh měl k dispozici kameny, ale netušil, jak je využít. Proto je jednoduše vhodil do moře. A tak se zrodily Kyklady.

 

Co vidět a zažít

Především si ostrov uchovává svou nezaměnitelnou původní atmosféru. Turisté sem jezdí za klidem, hlučné diskotéky a bary otevřené do pozdních nočních hodin zde nenajdete. Také musíte počítat s tím, že chybí obvyklý turistický luxus.

Na Folegandros se zkrátka jezdí poznávat Řecko v jeho ryzí podobě. Divoké skalnaté útesy, které nemají nic společného se stylizovanými fotografiemi cestovních kanceláří, atmosféra rybářského středomoří nebo místní muži dojící kozu, to je jen zlomek působivých obrazů, které umí tento ostrov nabídnout.

Ačkoli je na ostrově jen málo pláží, příležitost ke klasické relaxaci u moři se tady přece jen najde. Za tu nejkrásnější bývá považována pláž Livadaki. Křišťálově čistá voda láká nejen ke koupání, ale taktéž nabízí ideální podmínky ke šnorchlování a potápění. Milovníkům absolutního klidu, kteří se chtějí izolovat od civilizace, lze doporučit pláž Katorgo.

Jednou z nejpůvabnějších zdejších památek je klášter Panaghia. Pravděpodobně byl postaven na troskách starověkého chrámu. Pokud se k němu vydáte, odměnou vám bude okouzlující výhled na celý ostrov a na moře.

Co ochutnat

Podobně jako na jiných místech Řecka se vyplatí nevynechat jedinečnou kávu. Typická specialita ostrova se nazývá Matsata. Jedná se o ručně vyráběné těstoviny, k nimž se podává rajčatová nebo citronová omáčka. Většinou se podávají jako příloha k masu.

Dalším charakteristickým pokrmem v Řecku jsou rozhodně ryby a mořské plody. Taramasalata pak představuje ryby v poněkud nečekané roli: Jedná se o specialitu studené kuchyně, která se vyrábí z rybích jiker. Pokrm se podává jako pomazánka namazaná na pečivo, případně se může konzumovat i jako dip k zelenině.

 

Praktické informace a rady na cestu do Řecka

 

Kdy vyrazit

Turistická sezóna na Kykladách, kdy v této lokalitě ještě panuje dobré počasí, obecně trvá od dubna do listopadu. Nejvyšší teploty zde vládnou během června a července. Během července a srpna zažívá ostrov období s nejmenším podílem srážek. Na jaře nebo později na podzim je v této lokalitě méně lidí.

Doklady pro vstup

Pro celé Řecko obecně platí, že ke vstupu do země můžete využít i platný občanský průkaz. Pas potřebný není. Řecko je součástí EU, což podmiňuje volný pohyb osob. Vlastní pas či občanský průkaz by rovněž při vstupu do země měly mít nezletilé děti. Při cestování mimo Schengenský prostor je pas nutný, turisté by to tak měli mít na paměti zejména při výletech do Turecka.

 

Doprava

Ostrov nedisponuje vlastním mezinárodním letištěm. Nejjednodušším způsobem cestování je tak letecká doprava na Santorini a odtud cesta lodí na Folegandros. Pohodlným způsobem dopravy po ostrově je zejména doprava veřejná v podobě autobusů. Doporučit lze i půjčení motocyklu nebo auta.

 

Ceny a jak platit

Oficiální měnou v Řecku je euro. V omezené míře lze platit kartou a v hlavním městě najdete  bankomaty. Počítat musí každý turista zejména s vyššími cenami ubytování. Podobně můžete o něco vyšší ceny ve srovnání s jinými ostrovy čekat i v restauracích.

Články o Řecku

Všechny naše články o Řecku naleznete v článku, který slouží jako rozcestník.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *