Zajímavosti Malta – památky a místa k vidění

Spojení odpočinku s poznáváním dávných kultur a osobitých památkových objektů je v oblasti turismu velmi oblíbené. Přesně takové podmínky nabízí drobná evropská země Malta, jež byla od pradávna dějištěm významných historických momentů i nelehkých lidských osudů. Proč je toto středomořské souostroví ideální destinací pro jedinečné zážitky i rozsáhlé kulturní obohacení? Pojďte to s námi zjistit!

Stručně o historii Malty

Počátky maltských dějin sahají do velmi vzdálené historie lidské civilizace. První zmínky jsou zasazeny přibližně do období 5 000 let př. n. l., kdy původní (pravděpodobně) sicilské obyvatelstvo v čele s panovnicí buduje svá sídla v podobě megalitických staveb. Odchod či důvod zániku této společnosti je pro současné historiky jednou velkou neznámou.

Na nové obyvatele čekala Malta několik stovek dalších let. Druhá vlna osídlení rovněž nezanechala příliš velké zmínky o své existenci, dochovaly se však drobné kamenné stavby a podivuhodné vápencové rytiny, jež měli pravděpodobně sloužit jako vodní systémy.

Poslední tisícletí př. n. l. byla Malta obsazena zprvu Féničany a následně Římany, kteří se snažili rozšířit křesťanství. Kolem roku 1000 začíná na Maltu pronikat arabská kultura, která svým vlivem mění stávající náboženství, mluvu i architekturu. Mezi 12. a 16. století se vrací vláda do rukou panovníka ze Sicílie, který islám opět mění za křesťanství.

Historické místo - Malta

Důležitým momentem pro maltský národ byla porážka osmanských vojsk pod velením křesťanských Johanitů. I přes vítězství ale země přišla k velkým ztrátám a musela znovu začít budovat.

Ke konci 18. století nahradil Johanity francouzský vojevůdce Napoleon Bonaparte, který jakožto potenciální osvoboditel ve výsledku přivedl Malťany k ještě větším ztrátám. Z této nadvlády je nakonec zachránili Britové, kteří ji vzali za svou kolonii a mezi maltské obyvatelstvo se tak čím dál více začal implementovat anglický jazyk.

První a druhá světová válka byly pro Maltu těžkou zkouškou, když se nejdříve v roce 1919 pokoušeli povstat proti Britům kvůli utrpení, jež kvůli své výhodné válečné pozici museli snášet. Po druhé světové válce, ve které se udála tzv. bitva o Maltu, Británie však projevila svůj vděk vůči ostrovnímu státu a zavedla na Maltě parlamentní systém, který nakonec dovedl tuto zemi až k samostatnosti, která trvá dodnes. Malta je vhodná i na cestování s dětmi. Pokud se rozhodnete vzít své ratolesti s sebou. Možná se Vám bude hodit článek o nejlepších kočárkách do letadla.

Geografie země

Maltské souostroví leží v centru lodní dopravy Středozemního moře, a to zejména té průmyslové. Je složena celkem z 6 ostrovů, přičemž 3 z nich jsou obydlené a 3 z nich nikoli. Obyvatele nalezneme na ostrově Malta, Gozo a Comino, bez obyvatel jsou pak ostrůvky Cominotto, St. Paul's Island a Filfla, který je zároveň nejjižněji položeným bodem Maltské republiky. Hlavním městem souostroví je Valletta.

Malta svou polohou spadá mezi evropské země, přičemž je vzdálena necelých 100 km od Siciílie a necelých 300 km od Tuniska. Je nejmenším členským státem EU, neboť její rozloha skýtá 316 km2. Vzhledem k počtu obyvatel, jichž je přes 400 000, je tento stát 8. nejhustěji zalidněným na světě.  Tomuto souostroví náleží i jedno nepříznivé prvenství. Z pohledu celosvětového měřítka je zde nejmenší zásoba sladké vody vůbec, takže jsou místní obyvatelé odkázaní na dovoz vody z jiných zemí.

Krajinným scenériím na okraji ostrovů dominují skalnaté útvary, a proto jsou hojně tyto suroviny využívány také pro stavebnictví. Nejvyšším bodem je s výškou 253 m. n. m. vrchol Ta‘ Dmejrek, jenž se tyčí nad útesy Dingli Cliffs.

Architektura - Malta

Ačkoli je Malta známá pro svou poměrně rozmanitou národnostní strukturu, mluví se zde celkem dvěma úředními jazyky – maltštinou a angličtinou. Maltštinu používají pro udržení tradice zejména domorodí obyvatelé, anglicky se zde však domluvíte úplně s každým. 

✅ TIP: 50 anglických frází při cestování

Čím se na Maltě platí a jaké jsou ceny 

Po vstupu do EU se maltským platidlem stalo euro. Není však potřeba brát si s sebou velký hotovostní obnos. Malta je moderní stát a téměř všude zaplatíte i svou českou platební kartou. Cenově se Malta pohybuje na podobných hodnotách jako Česká republika, byť je tu o něco dráže, zejména co se týče potravin. Především pitný režim se vám více prodraží, neboť jediná pitná voda je zde balená. Základní suroviny stojí v přepočtu přibližně:

  • Voda (1 litr) – 16 Kč
  • Vejce (12 ks) – 59 Kč
  • Mléko (1 litr) – 20 Kč
  • Chléb – 23 Kč
  • Rýže (1 kg) – 48 Kč
  • Brambory (1 kg) – 38 Kč
  • Kuřecí prsa (1 kg) – 172 Kč
  • Hovězí zadní (1 kg) – 327 Kč

Cenové rozmezí hlavních pokrmů v jídelních lístcích restaurací tzv. nižší cenové třídy se pohybuje mezi 250 – 500 Kč, tříchodové menu pro dva vás pak ve standardní restauraci střední třídy vyjde na 1000 – 1750 Kč. V kavárně si cappuccino dáte za cca 50 Kč.

Doprava v místním MHD se pohybuje kolem 38 Kč za jednosměrný a jednorázový lístek. V zemi je také hustá síť taxi služeb, přičemž jedna cesta taxíkem vás bude stát při staru 250 Kč a za každý další kilometr 50 Kč.

Ubytování ve standartním pokoji pro 2 osoby na 2 noci se pohybuje od cca 3000 Kč.

Maltská kuchyně

Historický kontext proměnných kultur měl na vývoj klasické maltské kuchyně velký vliv. Mísí se zde tradiční kuchyně několika zemí, v popředí je však zejména italská a britská, nechybí však ani francouzská či španělská.

Téměř ve všech restauracích vám nabídnou různé variace mořských plodů,  ryb, těstovin či oblíbené pizzy.

Za národní jídlo je považován králík na víně, typicky maltským pokrmem je však rovněž tzv. ftira, což je otevřený sendvič z místního chleba, jenž je doplněn rajčaty, tuňákem, česnekem, případně olivami či kapary.

Kultura a tradice na Maltě

Nejrozšířenějším náboženským vyznáním Malťanů je křesťanství. Proto není divu, že se zde dodržují klasické křesťanské svátky, jako jsou Velikonoce či Vánoce. Místní obyvatelé tento čas využívají především pro utužování rodinných vazeb. Konají se také velké mše, přičemž o Velikonocích je zvykem navštívit ve svatém týdnu sedm různých kostelů. Velmi důležité jsou pro občany jednotlivých obcí jejich individuální svátky, které jsou pořádány k uctění místního farního patrona.

Netradičním úkazem v souvislosti s kostelními stavbami jsou dvoje hodiny na zvonicích. Správný čas ukazují vždy pouze ty napravo, druhé hodiny mají pouze zmást ďábla a zlého ducha, aby nezasahovali do mše.

Malta je folklórní zemí a hojně se zde pořádají různé festivaly či tradiční oslavy, jako jsou např. dožínky. Mezi nejznámější festivalové události patří:

  • Malta Fireworks Festival
  • Malta International Arts Festival
  • Notte Bianca
  • Malta Jazz Festival
  • Malta World Music Festival

Jednou z nejstarších tradic jsou karnevaly, které jsou pořádány lokálně i větších měřítcích, jako např. ve Vallettě. Po dobu čtyř dnů se při karnevalech uprostřed vesnic, městeček i velkoměst tančí, zpívá, prezentují kostýmy apod.

Pro turisty atraktivní atrakací jsou tzv. Saturday barbecue neboli sobotní grilování. V tyto dny se scházejí rodiny a přátelé při sobotním večeru a tradice je to natolik oblíbená, že mnohdy celé vesničky i města září světlem od drobných ohnišť.

✅ TIP: 10 důvodů proč navštívit Maltu

Co vidět a navštívit?

  • Azurové okno na ostrově Gozo
  • Kostel sv. Josefa, Msida
  • Popeye Village
  • Bazilika Ta’ Pinu, Gozo
  • Bazilika Panny Marie Karmelské, Valletta
  • Velký přístav Senglee
Sending
User Review
0 (0 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *