Zajímavosti Německo – památky a místa k vidění

Překrásná země jak přírodou, tak i hojnými moderními městy. Německo je oblíbenou turistickou destinací nejen pro svou obsáhlou historii, ale i bohatý noční život především v Berlíně. Je toho ale mnohem víc. 

Věděli jste, že v Německu můžete ochutnat více než 1 500 druhů piv a přes 1 000 různých typů klobás? Nebo že víc než 30% povrchu je stále pokryto lesy? 

Vydejte se k našim západním sousedům a na vlastní oči se přesvědčte o tom, že jde skutečně o schöner stát.

STRUČNÁ HISTORIE

Před vznikem státu jako takovým, pobývaly na území Německa germánské kmeny. V dobách Římské říše se proto tomuto území začalo říkat „Germanie”. 

Po jejím rozpadu se toto území stalo postupně součástí Francké říše a Východofranské říše. 

Po dlouhou dobu zde vládly výrazné náboženské spory, a rovněž spory mocenské – dlouhé roky zde vládl i rod Habsburků – které vyvrcholily známou Třicetiletou válkou (1618-1648). 

A když ono území obsadil Napoleon, roku 1806 zanikla Svatá říše římská úplně. Po pádu Napoleonovy vlády se sice pokoušela navrátit do původního stavu, ale došlo především k posílení jednoho ze států – Pruska. To vedlo s Rakouskem rakousko-pruskou válku, ve které zvítězilo. 

Po tom všem konečně vzniká jednotné Německé císařství. Opět se ale oživují spory s některými státy, a dochází k vypuknutí První světové války. To má za následek zánik Rakouska-Uherska a vznik samostatných států včetně Československa.

Německo musí zaplatit za rozpoutání války, ale oslabení státu se chytá Adolf Hitler se svou nacistickou diktaturou a znovu zbrojí, čímž rozpoutává nejhorší válku v dějinách Evropy – Druhou světovou válku.

Architektura

Po jejím skončení je rozděleno na sovětskou, francouzskou, britskou a americkou okupační zónu. Úplně sjednoceno je znovu až roku 1990 – po pádu Berlínské zdi rozdělující Německo na dvě části.

GEOGRAFIE

Německo, celým názvem Spolková republika Německo, je federativní republika nacházející se ve Střední Evropě. Sousedí s devíti státy: Dánskem, Polskem, Českou republikou, Rakouskem, Švýcarskem, Nizozemskem, Belgií, Lucemburskem a Francií.

Jde o nejlidnatější stát v celé Evropě – žije tu kolem 80 milionů obyvatel. 

Dělí se na 16 menších zemí s vysokou autonomií. Rovněž současné hlavní město Německa, Berlín, je zároveň jednou ze spolkových zemí. Je tu vysoká urbanizace, tedy poměr lidí žijících ve městech – 80%.

Severoněmeckou nížinu a pobřeží omílá Baltské a Severní moře, na jihu najdeme naopak hornatý povrch – s námi propojenou Šumavu a Krušné hory. Především se tu ale nachází dobře známé Alpy s nejvyšším bodem Německa, horou Zugspitze, vysokou 2962 metrů.

Německem protéká i naše řeka Labe, dále Dunaj a Rýn, který protéká obrovským Bodamským jezerem, o které se Německo dělí s Rakouskem a Švýcarskem.  

Německo leží v mírném pásu. Celoročně tu převažuje příznivá teplota. 

SLUŽBY

V Německu se mluví jak jinak, než německy. Proto, pokud se tento jazyk učíte nebo jste se mu kdysi ve škole věnovali, není nad to vyrazit mezi pravé rodilé mluvčí a němčinu trošku oprášit.

A pokud jste vždy dávali přednost jiným jazykům, nezoufejte. Začít s novým jazykem není nic nezvládnutelného, právě naopak. 

✅ Koukněte na nejlepší tipy na to, jak se naučit německy.

Další ze základních informací, co musíte vědět, než se do Německa vydáte je, že se tu platí Eurem, proto si nezapomeňte na cestu proměnit peníze.

Berlín katedrála

Obchod je tu silně rozvinutý. Určitě budete znát některé německé značky, jako třeba Kaufland, Lidl, Family Frost, Hornbach nebo T-mobile. 

Jsou to největší světoví vývozci průmyslu. Nejvýznamnější je tu strojírenství, konkrétně výroba aut. Asi netřeba představovat známé značky jako BMW, Volkswagen, Opel či Audi.

Nebo třeba známé výrobce oblečení Adidas a Puma.

Díky Labe je tu významná námořní doprava, což příznivě přispívá obchodu. Významná je ale také doprava letecká. Nachází se tu jedna z největších letišť na světě. Co se týče dopravy silniční, Německo vede s jejím nejmodernějším provedením v Evropě vůbec. Byl to dokonce hned druhý stát, co začal stavět dálnice.

Německo má zkrátka silnou a rozvinutou ekonomiku. Nehledě na to chovají respekt k životnímu prostředí. Množství jaderných elektráren postupně vyměnili za obnovitelné zdroje. Na střechách budov můžete vidět solární panely, povrch země je z více než 30% pokrytý rozsáhlými lesy. 

KULTURA A TRADICE

Abychom mohli dobře uchopit německou kulturu, je třeba se vydat po stopách známých osobností. Německo se proslavilo díky mnohým filozofům a spisovatelům. Nejznámějším představitelem německé literatury je Johann Wolfgang von Goethe, který se proslavil především svým dílem Faust.

Pravděpodobně Vám bude něco říkat i jméno Erich Maria Remarque, jenž se věnoval především tématice první světové války. 

Němečtí spisovatelé byli i bratři Grimmové, autoři známých pohádek.

neuschwanstein

Největším filozofem Německa byl bezesporu Friedrich Nietzsche. Neznámá jména nejsou ale ani Karl Marx a Friedrich Engels (zakladatelé marxismu). V oblasti vědy rozhodně vede fyzik Albert Einstein, jeden z nejvýznamnějších vědců všech dob. Z oblasti hudby poté můžeme vypíchnout Ludwiga van Beethovena nebo Johanna Sebastiana Bacha

A pokud Vám více říká sport, určitě znáte Michaela Schumachera nebo hokejistu Leona Draisaitla.

Nejvýznamnější památky z oblasti architektury pochází ještě z dob Římské říše (Porta Nigra v Trevínu), ale najdeme tu i stavby zastupující architektonické styly jako románský sloh, gotika (Chrám Panny Marie v Trevínu), renesance (Brémská radnice), baroko (zámek Ludwigsburg), klasicismus (Braniborská brána) a další.

NĚMECKÁ KUCHYNĚ

Pokud si rádi pochutnáte na dobrém jídle, Německo Vám toho může nabídnout víc než dost – obzvláště pokud máte v oblibě spíše těžkou a mastnou stravu. Typickým příkladem jsou uzené párky se zelím nebo třeba pečené vepřové koleno. Německá kuchyně se ale liší v různých regionech státu, ovlivněna je především sousedními zeměmi.

Speciality je tzv. eintopf – hustá polévka, v níž najdete všechny možné ingredience smíchané dohromady (zelenina, luštěniny, maso,..). Typické jsou i různé pokrmy z brambor. Na německém jídelním stole se také často setkáte se studenými obkládanými mísami. Najdete tu nejen veliký výběr uzenin, ale i sýrů a mléčných výrobků. 

Z pečiva je známý jejich žitný chléb tzv. pumpernickel, a bavorský preclík pocházející odkud jinud, než z Bavorska.

Němci se ale přesto pyšní hlavně výrobou pšeničného piva – Weizenbieru. Mají mnoho druhů piv, které častokrát pro ovocnou příchuť míchají se sladkými sirupy. 

Na znamení toho, že jde skutečně o národ milující pivo, pořádá se v Mnichově každý rok Oktoberfest – největší světový festival piva. Velikost sklenice tu není půllitr, ale dokonce celý jeden litr, takže ono „ jenom na jedno” rázem dostává zcela jiný rozměr.

✅ TIP: 10 důvodů, proč navštívit Německo

CO VIDĚT A NAVŠTÍVIT

V Německu je toho k vidění opravdu nemálo. Určitě se Vám bude líbit překrásný romantický zámek Neuschwanstein nebo ruina hradu Heidelberg. Za zmínku určitě stojí i rozkošné univerzitní město Freiburg. A v neposlední řadě souostroví Helgoland

Je už jen na Vás, jestli zavítáte právě na Oktoberfest, zajdete obhlídnout výše zmíněné architektonické památky nebo vyrazíte do přírody – třeba na chvíli pobýt u Bodamského jezera. Každopádně inspirace není nikdy dost. A proto, že zajisté nebudete chtít opominout nic z krás Německa, podívejte se i náš článek: 10 míst, která navštívit v Německu. 

Sending
User Review
1 (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *