Zajímavosti Španělsko – památky a místa k vidění

Španělsko patří k nejoblíbenějším turistickým destinacím v Evropě. A není se čemu divit, tato sluncem zalitá země má rozhodně co nabídnout. Nouze zde není o stovky nádherných písčitých pláží, přírodní krásy, bohaté umělecké dědictví či architektonické skvosty ze středověku. 

K zemi patří neodmyslitelně také dobré jídlo, víno, tanec a noční život. Dovolená ve Španělsku bývá proto nezřídka jedním z nejkouzelnějších zážitků vůbec. Kromě letecké přepravy se hojně využívá i cest po dálnici, což vyjde levněji zejména ve větší skupině (cesta autem do Španělska vychází na cca 13 tis. Kč).

Stručná historie státu

Nejstarší dějiny

Území Španělska bylo osídleno již ve starší době kamenné. Dokladem jsou světoznámé malby objevené v jeskyni Altamira, jejichž stáří činí neuvěřitelných 14 000 let. A archeologické nálezy se podařilo objevit i ze všech následujících pravěkých etap. 

Období kolem roku 1000 př. n. l. je spojováno s národem Iberů, jehož kultura nesla africké prvky. Zejména na jihu poloostrova se usadili rovněž Féničané, zatímco severní část území o něco později osídlily keltské kmeny. Keltové a Iberové se postupně smísili, proto byli označováni jako Keltiberové

Ve 3. stol. př. n. l. bylo španělské pobřeží podmaněno severoafrickými Kartaginci, avšak později byl celý poloostrov kolonizován Římany. Od 1. stol. n. l. začíná křesťanství vytlačovat původní pohanství. 

Vizigóti a Maurové

V 5. stol. n. l. ovládl poloostrov germánský kmen Vizigótů, avšak v 8. stol. n. l. ho vystřídali muslimští Maurové původem ze severní Afriky. Ti zde vládli takřka 400 let, podporovali vzdělanost a není bez zajímavosti, že tolerovali jiná náboženství.

Období reconquisty a sjednocení Španělska

Zejména vizigótská šlechta se pokoušela muslimy z Pyrenejského ostrova vytlačit. Ke znovudobytí území křesťany, což se označuje jako tzv. reconquista, došlo definitivně v roce 1492 dobytím poslední maurské pevnosti (Granada) a kapitulací jejího posledního sultána. Téže roku objevil Kryštof Kolumbus Ameriku, čímž započalo období zámořských výprav do Nového světa.

Zdroj: Pexels.com

Ještě před touto událostí došlo roku 1979 ke sjednocení Španělska, a to spojením Kastilie a Aragonie prostřednictvím sňatku jejich panovníků Isabely Kastilské a Ferdinanda Aragonského. Do popředí se dostává křesťanství a nastává útlak jiných náboženství, pronásledováni jsou zejména Židé.  

Vláda Habsburků 

16. a 17. století je spojeno s vládou Habsburků, na trůnu se postupně vystřídali Karel I. a Filip II. Protože mělo tehdy Španělsko značnou moc a došlo k celkovému rozvoji, označuje se toto období jako „zlatý věk“. Za Filipa II. se stává hlavním městem Madrid. 

Habsburkové v zemi končí smrtí posledního Karla II., který zůstal bez potomků. 

Vláda Bourbonů a napoleonské války

Nastala válka o španělské dědictví, na trůn se nakonec dostal na počátku 18. století Filip V. z francouzského rodu Bourbonů. 

V neklidné době napoleonských válek ztratilo Španělsko značnou část svých zámořských kolonií. Bourboni přišli rovněž na určitý čas o svou moc.

Španělsko v 19. století

Klid nenastal ani v 19. století, které se neslo v duchu bojů mezi monarchisty a liberálními zastánci ústavy. V zemi vypukly postupně dvě občanské války, Španělsko přišlo také o své poslední zámořské kolonie.

Španělsko ve 20. století

Po diktatuře generála Prima de Rivery vznikla v roce 1931 druhá republika. Avšak již roku 1936 vypukla občanská válka, kdy proti sobě stála Lidová fronta a rebelové v čele s generálem Frankem. Roku 1939 se stal generál Franko neomezeným diktátorem.

Po bojích oslabené Španělsko zůstalo za druhé světové války neutrální.

Roku 1955 vstupuje země do OSN. Za vydatné americké podpory nastává opětovný rozvoj.

V roce 1982 vstupuje Španělsko do NATO a roku 1986 do Evropské unie. Euro vystřídalo peseto v roce 1999.

Rok 2017 je spojen s neúspěšnou snahou Katalánska o osamostatnění. 

Současným španělským králem je Filip VI. z rodu Bourbonů.

Zdroj: Pexels.com

Geografie Španělska 

Španělsko se nachází na Pyrenejském poloostrově v jihozápadní Evropě. Jeho rozloha činí přes 500 000 km2. Počet obyvatel dosahuje takřka 47 milionů, tři čtvrtiny z nich bydlí v městské zástavbě.

Španělsko má celkem 17 autonomních regionů, patří k němu i Baleárské ostrovy, Kanárské ostrovy a dvě městské enklávy na severoafrickém pobřeží (Ceuta a Melilla). Regiony se dále člení na 50 provincií.

Hlavním městem je Madrid

Další velká města Španělska: Barcelona, Valencia, Sevilla, Zaragoza. 

Východní část Španělska omývají vody Středozemního moře, severní až severozápadní hranici tvoří Atlantský oceán. Obecně je podnebí příznivější právě v pobřežních oblastech, pro vnitrozemí jsou typické chladné zimy a velmi horká a suchá léta.

Nejvyšší horou Španělska je Pico de Teide (3718 m) na Kanárských ostrovech. Také značná část pevninského Španělska je hornatá, jsou zde pohoří Sierra Nevada, Pyreneje a Kantaberské pohoří, ve vnitrozemí se rozkládá náhorní plošina Meseta. 

Čím se platí ve Španělsku a ceny 

Španělskou měnou je euro (EUR).

V restauracích je zvykem dávat spropitné, na tržištích není neobvyklé o cenu smlouvat. 

Obecně jsou ceny v supermarketech a dalších obchodech zhruba srovnatelné s ČR, případně o něco málo dražší. Naopak na výrazněji více peněz obvykle vyjde prohlídka muzeí a galerií, stejně jako návštěva restaurací a barů.

Ukázka orientačních cen (v eurech):

  • Jídlo v restauraci – od 10 EUR 
  • Domácí točené pivo (0,5 l) – 1,5 až 3,5 EUR 
  • Voda (0,33 l) – 1 až 2 EUR
  • Šálek kávy – 1 až 3 EUR
  • Láhev vína (0,7l) – 2 až 8 EUR
  • Zmrzlina (1 kopeček) – od 2 EUR
  • Benzín (1 l) – 1,3 EUR
  • Taxi 1 km jízdy – 1 až 2 EUR
  • Vstup do muzeí a galerií – 5 až 15 EUR

Kuchyně země

Španělsko je vyhlášené svou vynikající gastronomií a znamenitými víny. V různých koutech země je možné narazit na celou řadu tamních regionálních specialit. Při přípravě se hojně používají čerstvé ingredience, nešetří se česnekem, nezřídka je jídlo ochucené šafránem

Ke Španělsku patří ryby a mořské plody, křupavý chleba, zelenina, olivový olej.

Zdroj: Pexels.com

Tradiční španělské pokrmy

Tapas – drobný předkrm ve formě chuťovek k pivu nebo vínu

Paella – šafránové rizoto se zeleninou, masem či mořskými plody

Gazpacho – studená rajčatová polévka

Tortilla de patatas – bramborová omeleta

Empanada – smažené taštičky plněné rybou

Kultura a tradice

Při cestování po Španělsku lze obdivovat bohatou kulturu s dlouhou tradicí. 

K nejznámějšímu španělskému kulturnímu dědictví patří bezesporu býčí zápasy (corridas). A vzpomenout musíme i neméně kontroverzní tradiční běh s býky v Pamploně. 

Tato jižanská země žije hudbou a tancem. Neodmyslitelně je s ní spojeno flamenco, jehož domovem je Andalusie. Pochází odsud také tanec paso doble, který původně oslavoval vítězného toreadora při býčích zápasech.

Většina Španělů miluje sport. Země se proslavila především fotbalem, k celosvětově známým klubům patří FC Barcelona a Real Madrid.

Slavní španělští umělci

Luis Buňuel – filmový režisér

Miguel de Cervantes – básník a spisovatel

Salvador Dalí – malíř

Plácido Domingo – operní pěvec a dirigent

Antoni Gaudí – architekt

Francisco Goya – malíř

Pablo Picasso – malíř

Co vidět a navštívit

Českým turistům postačuje do Španělska občanský průkaz nebo cestovní pas. Většina návštěvníků se do země dostane letecky, autobusem nebo vlastním automobilem. V případě pozemské cesty je pochopitelně značnou časovou úsporou jízda po dálnici, což vyžaduje i nákup příslušných dálničních známek.

Nejzajímavější místa a turistické destinace

Při dovolené a cestování po Španělsku lze obdivovat řadu zajímavostí a památek. 

Barcelona

Metropole Katalánska skýtá umělecké skvosty takřka na každém kroku. Kromě toho však nabízí i kouzelné pláže a bohatý noční život.

Pyreneje

Vysoké hory, kaňony, vodopády a neopakovatelné panoramatické výhledy. Pyreneje jsou ideálním místem pro lehčí i náročnou turistiku.  

Kanárské ostrovy

„Ostrovy věčného jara“ tvoří Gran Canaria, Tenerife, Fuerteventura, Lanzarote, La Palma a La Gomera. Každý z těchto ostrovů je jiný a svým způsobem jedinečný. 

Baleárské ostrovy

Tvoří je ostrovy Mallorca, Menorca, Ibiza a Formentera. Jsou vynikajícím místem pro odpočinkovou dovolenou na pláži i aktivní turistiku a sport.

Santiago de Compostela

Pravděpodobně vůbec nejslavnější poutní místo v celé Evropě, každoročně sem míří tisíce poutníků.

Další místa, která rozhodně stojí za návštěvu:

Madrid – hlavní město Španělska

Tarragona – archeologické naleziště z římského období

Córdoba – historická perla Andalusie

Alhambra – připomínka maurské nadvlády

Costa Brava – dlouhé nádherné pláže

Sierra Nevada – pohoří s rázovitými vesničkami

Sending
User Review
3.5 (2 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *