Co nezapomenout před dovolenou

Každý si chce užít dovolenou v klidu a pohodě. Ne všem se to ale podaří. Aby člověk odjížděl na dovolenou s opravdu čistou hlavu a bez zbytečného stresu, vyplatí se připravit se na ni s dostatečným předstihem, stejně jako si zavčas rozmyslet, co si vzít na dovolenou s sebou.V neposlední řadě je třeba věnovat pozornost i zabezpečení domu.

zdroj:pexels.com

Štěstí přeje připraveným. A platí to i v případě dovolené

Máte už termín dovolené? Mnoho lidí začne v první řadě řešit, co si zabalit na dovolenou.  Zda si nepořídit novější model plavek či kolik knížek přihodit do kufru. Existuje však i řada jiných záležitostí, které je vhodné rozmyslet s dostatečným předstihem před odjezdem.

Platnost osobních dokladů

Zavčas zkontrolujte platnost občanského průkazu, kartičky pojišťovny, případně cestovního pasu. Vyhnete se tak stresující výměně na poslední chvíli a poplatku za express vydání. 

Očkování

Do vybraných zahraničních zemí je vhodné se nechat naočkovat proti některým chorobám. Jedná se například o žloutenku, břišní tyfus a žlutou zimnici. Žádoucí je rovněž ověřit si platnost očkování proti tetanu

V současné době je třeba zvážit také očkování proti onemocnění Covid-19 a především bedlivě sledovat aktuální informace o nařízeních v dané destinaci.

Cestovní pojištění

Kvalitní cestovní pojištění dokáže ušetřit spoustu starostí a nemalé finanční prostředky. A nemusí se týkat pouze zahraničních cest, na trhu existuje i tuzemské pojištění. To v sobě zahrnuje například úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti či připojištění zavazadel a sportovního vybavení. 

Cesta autem

Vždy zkontrolujte povinnou výbavu, platnost technického průkazu a preventivně nechte prohlédnout technický stav vozidla v autoservisu. Případně si nechte také dezinfikovat klimatizaci a doplnit ji novým chladivem. Na rozpálené dálnici to oceníte.

U cest do ciziny si zjistěte místní dopravní předpisy (např. rychlostní limity). Den před samotnou cestou už můžete natankovat.

Zdroj: Pexels.com

Souhlas s vycestováním

Pokud jede s dětmi na dovolenou do zahraničí pouze jeden rodič nebo jiný příbuzný, je vhodné mít s sebou pro jistotu i písemný souhlas s vycestováním od druhého rodiče, příp. obou rodičů. 

Péče o domov

S předstihem požádejte někoho blízkého o dohled nad domovem v době, kdy budete na dovolené. Jedná se zejména o zalévání květin, péči o zvířata, vybírání poštovní schránky, posekání zahrady apod.

Co si zabalit na dovolenou

Zabalit věci na dovolenou tak, aby nic nechybělo nebo naopak nepřebývalo, není úplně snadné. Univerzální návod na to, co s sebou na dovolenou, navíc ani neexistuje. Každý z nás má jiné potřeby a obsah zavazadla se odlišuje podle cílové destinace, délky pobytu, ročního období a charakteru dovolené

Zdroj: Pexels.com

Nápovědu, co na dovolenou zabavit a na co nezapomenout, ale máme. Respektive se jedná o seznam věcí na dovolenou, které by vám v kufru chybět rozhodně neměly

  1. Osobní doklady
  2. Cestovní pojištění
  3. Peníze v hotovosti a platební či kreditní karta
  4. Telefon včetně nabíječky (často se hodí i powerbanka)
  5. Seznam důležitých kontaktů (záchranka, asistenční služba, příp. česká ambasáda aj.)
  6. Základní lékárnička (léky na střevní potíže, proti horečce, bolesti a alergické reakci, gel na štípance, náplast, příp. i panthenol a teploměr)
  7. Oblečení a obuv (s ohledem na roční dobu a předpověď počasí, pozor, často se zapomíná deštník nebo pláštěnka, dostatek spodního prádla, pyžamo nebo teplejší ponožky na výlety nebo do letadla)
  8. Hygienické potřeby (zubní kartáček s pastou, antiperspirant, sprchový gel, šampon, hřeben, papírové kapesníky, dámské hygienické potřeby aj.). Pří výběru sprchového gelu si dávejte pozor, jsou totiž sprchové gely určené pro muže a ženy. V případě, že vybíráte sprchový gel pro ženy, může vám pomoci článek od webu chytryspanek.cz, kde mají velmi hezké srovnání nejlepších sprchových gelů pro ženy.
  9. Náhradní brýle nebo kontaktní čočky (není vůbec příjemné řešit v zahraničí rozbité dioptrické brýle) 
  10. Ostatní (malé šitíčko, sluneční brýle, sportovní potřeby, zábava na volný čas, repelent, nůžky apod.)
  11. Pití a svačina na cestu. Můžete si přibalit například müsli tyčinky, oříšky, sušené ovoce, ovocné kapsičky pro děti nebo proteinové smoothies a koktejly, které vás zasytí na delší dobu. Pokud máte problémy se spánkem, můžete si vzít prášky na spaní, které jde zakoupit bez předpisu.

I v dnešní moderní době se mnohdy hodí vzít si sebou papírovou mapu a cestovního průvodce.

Co udělat v domácnosti před odjezdem

Jste připravení k odjezdu? Nyní je pravý čas připravit na odjezd také rodinný dům či byt. Následující úkony nezaberou mnoho času a ušetří nepříjemné rozčarování při návratu z dovolené.

  • Odpojit elektrické spotřebiče ze zásuvky (výjimkou je lednice, příp. samostatný mrazák)
  • U lednice zapnout „prázdninový režim“, pokud spotřebič touto funkcí disponuje
  • Vypnout přívod vody a plynu
  • Udělat pořádek v lednici (vyřadit potraviny s končící trvanlivostí)
  • Vynést odpadkové koše
  • Pečlivě zamknout všechny dveře (nezapomenout na postranní vchod, případně přístup do domu přes garáž apod.)
  • Zavřít veškerá okna (nikdy žádné nenechávat tzv. na ventilaci)

Jak zabezpečit domov před vloupáním

Mnoho lidí zabezpečení domova podceňuje, přestože se může stát vloupání opravdu každému z nás. A právě při pobytu na dovolené riziko vykradení bytu či domu násobně roste. Investice do vhodného zabezpečení se proto rozhodně vyplatí.

Bezpečnostní dveře

Už jen pouhá přítomnost bezpečnostních dveří často odradí zloděje od toho, aby si vytipovali právě váš domov. Výměna vstupních dveří přitom není nikterak náročná, odborníkům trvá celá akce pouhých několik hodin. Alternativní možností je výměna původního kování dveří za bezpečnostní

Míru, do jaké dokážou odolat bezpečnostní dveře nežádoucímu vniknutí cizí osoby, udává takzvaný stupeň ochrany. Ten se označuje zkratkou RC, za níž následuje číselný údaj. V současnosti se bezpečnostní prvky rozdělují dohromady do 6 bezpečnostních tříd.

Zabezpečení domova svépomocí

Pořízení a zprovoznění bezpečnostní kamery (nebo její makety) zvládne takřka každý. Moderní kamery dokážou efektivně monitorovat soukromý pozemek v průběhu celého dne a upozornit majitele, pokud se na něm pohybují cizí osoby.

Mnozí kutilové zvládnout i další zabezpečení domu svépomocí. Může jít například o pořízení kvalitního zámku na bránu, instalaci bezpečnostní fólie do oken či vsazení mříží na zadní vchod. Jedinou nevýhodou je skutečnost, že pojišťovny bezpečnostní prvky udělané svépomocí bohužel obvykle neuznávají. 

Další tipy na ochranu domova před vloupáním

Základem ochrany domova před vloupáním je prevence. To znamená odradit ostatní od toho, aby si váš domov vůbec vytipovali jako vhodný objekt k vyloupení.

  • Klíč do domu nepatří do „skrýše“

Je samozřejmostí nenechávat klíč od rodinného domu či bytu na lehce přístupném místě (tradičně například pod rohožkou, květináčem apod.)

  • Neupozorňovat na svou nepřítomnost

Domov by na první pohled neměl vypadat jako opuštěný. Signálem pro zloděje může být přeplněná poštovní schránka, celodenně zatažené žaluzie či dlouho nesekaný trávník.

  • Pořiďte si časový spínač osvětlení

S předchozím bodem úzce souvisí instalace chytrého časového spínače osvětlení. Ten v určitých intervalech rozsvěcuje světla v domě tak, aby nevypadal jako opuštěný.

  • O dovolené příliš nemluvte

V tomto ohledu skýtají největší potenciální nebezpečí sociální sítě. Právě na sítích typu Facebook či Instagram si mnozí zloději hledají vhodný objekt svého zájmu. Není proto vhodné uvádět veřejně informace o přesném termínu dovolené.

  • Zařiďte si pojištění domácnosti

Pojištění domácnosti by mělo být naprostou samozřejmostí. Nejenže může být zárukou náhrady škody v případě vyloupení, ale je žádoucí se připojistit i proti vybraným živelným pohromám a dalším nepříjemným katastrofám (např. vyhoření, vytopení aj.)

  • Nevystavujte luxus na odiv

Jistě vás těší fakt, pokud máte v garáži zaparkovaného ceněného veterána nebo je interiér vašeho domova vyšperkovaný k dokonalosti. Je ale velikým rizikem na tyto skutečnosti upozorňovat široké okolí. Podobné informace rozhodně nepatří ani na sociální sítě.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *