Jak cestovat s malým rozpočtem?

Na dovolenou obvykle musíme šetřit, a to někdy poměrně dlouho. Na druhou stranu je možné cestovat i s malým rozpočtem, neboť existuje mnoho způsobů, jak cestovat výhodněji.  

Ušetřete už na vybavení

Ačkoli lze cestovat celkem na lehko, stále budete potřebovat nějaké to vybavení, které si lze pořídit i poměrně výhodně. Na druhou stranu šetření za každou cenu se ne vždy vyplácí, protože nekvalitní batoh nebo spacák vám k ničemu nebudou. Můžete nicméně využít slevy na vybavení pro cestovatele, takže i kvalitní produkty si je možné koupit za příznivější ceny. 

Bydlete za protislužbu 

Důležitou složkou rozpočtu na cestách může být cena ubytování. I v tomto případě je možné ušetřit. V současné době např. existuje trend, kdy vám může někdo poskytnout ubytování za to, že se budete o jeho dům starat, sekat zahradu, případně mu pohlídáte domácího mazlíčka

Zařiďte si bydlení zdarma na sociální síti

Až do loňského roku představovala výtečnou možnost, jak cestovat s malým rozpočtem, sociální síť CouchSurfing, což byla největší internetová služba bezplatného ubytování. V roce 2020 ovšem majitelé zpoplatnili už jen přihlášení se do sítě. Existují ovšem alternativy. Zcela zdarma tak lze např. využít weby jako TrustRoots, BeWelcome nebo Host a Sister.

Kempujte (bez rizika)

Další možností, jak ušetřit za nocování, představují kempy. Některé sice mohou být drahé, nicméně jinde si lze pořídit místo poměrně levně. Navíc lze kempovat i ve volné přírodě, tedy zcela zdarma. Na druhou stranu musíme zdůraznit, že v chráněných oblastech či národních parcích vám může hrozit tučná pokuta. Raději si tedy zjistěte všechny náležité informace.

Využívejte noční spoje

Pokud chcete ušetřit za nocleh, můžete se zaměřit i na cestování nočními spoji, a to především vlakovými. V nich mohou být přítomny tzv. lůžkové a lehátkové vozy vhodné pro noční cesty. Přes den si tedy můžete užívat místních zajímavostí a v noci se přesunout dále, aniž byste platili za ubytování.

Zaměřte se na levné letenky

Pokud se chcete vydat dále za hranice České republiky a budete cestovat letadlem, můžete využít různé vyhledávače letenek, díky nimž je někdy možné letět takřka za hubičku. Chce to ovšem trpělivost. Navíc je dobré, pokud nehledáte konkrétní destinaci, protože opravdu levné letenky se mohou v daný čas objevit na různá místa planety Země. 

Stopněte si svého řidiče

Stopování může přinášet určitá rizika, protože řidič a stopař/stopařka se vzájemně neznají. Pokud ovšem cestujete ve skupině, nemělo by se vůbec nic stát. Existují dokonce stopaři, kteří tímto způsobem procestovali celou Evropu. A samozřejmě zadarmo, minimálně co se nákladů na cestu týče.

Využijte možnost spolujízdy 

Spolujízda je označení druhu dopravy, při kterém se cestující domluví s řidičem automobilu, jenž není plně vytížen, na společné jízdě. Tyto služby jsou (alespoň prozatím) především lokální, ale oblíbené např. v sousedním Německu. Pokud byste tedy chtěli výhodně procestovat tuto zemi, spolujízda nabízí jedno z možných řešení. 

Vyrazte do země s nízkými náklady

Jak známo, některé státy jsou pro našince enormně drahé, na druhou stranu existují i země, ve kterých můžete žít za „hubičku“. Mezi nejzajímavější takové destinace patří některé země Střední Ameriky jako Mexiko, Panama nebo Kostarika, jíž se mimochodem někdy říká „Švýcarsko Střední Ameriky“. V rámci evropského kontinentu je přitom poměrně levné třeba Portugalsko.

Dejte si do těla

I při cestování můžete spojit příjemné s užitečným. Chodit po svých sice může být namáhavé, na druhou stranu vás doprava nebude stát ani korunu. Na kratší přesuny tedy použijte nohy, čímž zároveň uděláte i na cestách něco pro své zdraví a možná shodíte i nějaké to kilo.

Pokuste se smlouvat

Říká se, že „líná huba je holé neštěstí“. Pokud chcete na cestách ušetřit, můžete se pokusit smlouvat. Tento akt ovšem není příliš běžný v Evropě snad vyjma Turecka, což je země na hranicích Evropy a Asie. Smlouvání je přitom poměrně běžné (především na tržištích) v asijských a afrických zemích.

Sending
User Review
5 (2 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *