Salzburg – co při návštěvě tohoto města nevynechat

Toto oblíbené rakouské město láká své návštěvníky na kombinaci historického města zarámovaného do malebných alpských vrcholků. Není proto divu, že sem každoročně míří milióny turistů, a to i z Čech. Však z Prahy i z Brna je to do Salzburgu cca 4,5 hodiny. Dostupná je i častá autobusová doprava.

Město Salzburg, jehož historie sahá až do osmého století je bohaté na památky a známé je především díky osobě Wolfganga Amadea Mozarta. Ale Salzburg dokáže nabídnou mnohem víc, a to i pro milovníky letectví či sportu. Pojďme si spolu projít nejzajímavější místa, která byste při návštěvě Salzburgu neměli vynechat.

Město Salzburg, jehož historie sahá až do osmého století je bohaté na památky a známé je především díky osobě Wolfganga Amadea Mozarta. Ale Salzburg dokáže nabídnou mnohem víc, a to i pro milovníky letectví či sportu. Pojďme si spolu projít nejzajímavější místa, která byste při návštěvě Salzburgu neměli vynechat.

Festung Hohensalzburg

Již zdaleka každého upoutá mohutná pevnost tyčící se nad barokním středem města. Jde o sídlo salzburských arcibiskupů a jeho stavba byla započata ve druhé polovině 11. století. Pevnost je opravdu rozlehlá a nabízí mnoho zajímavých míst k návštěvě. Do pevnosti se můžete dostat buď pěšky jedinou branou, nebo lanovkou, která začíná kousek od katedrály.

V rámci různých prohlídkových okruhů můžete navštívit knížecí prostory se zlatou komnatou, kapli, hradní muzeum zbraní, ale také magické divadlo či muzeum loutek. Pokochat se můžete nádhernými výhledy na město i okolní hory.

Zámek Mirabell se zahradou

Jeden z nejkrásnějších pohledů na pevnost Hohensalzburg se vám naskytne z parku u zámku Mirabell. Tento přepychový zámek nechal v roce 1606 postavit knížecí arcibiskup Wolf Dietrich pro svou tajnou milenku Salome Altovou. Okolo roku 1818 dostal současnou neoklasicistní podobu.

Zahrada zámku Mirabell

Uvnitř zámku si můžete prohlédnout Mramorový sál a barokní mramorové, tzv. andělské schodiště se soškami a plastikami andílků. Největším lákadlem je ale zámecká zahrada neboli barokní klenot zahradní architektury. Je často vyhledávaným místem pro odpočinek a také milovníky květin a umění.

Domy spojené s W.A. Mozartem

Snad žádná jiná osoba není v současnosti spojována se Salzburgem více než W. A. Mozart. Ne nadarmo se Salzburgu říká Mozartovo město. V centru města tak můžete navštívit jak Mozartův rodný dům, který najdete v ulici Getreidegasse ve kterém je dnes muzeum. Ale také Mozart-Wohnhaus, kde Mozart bydlel a složil zde mnohá ze svých děl. Tento dům najdete prakticky naproti Mirabellskému parku. Další místo spojené s „Wolfi“ je tzv. Mozarteum, kde sídlí Mozartova nadace, je zde archiv jeho děl a také dvě koncertní síně. Každoročně se pak na konci ledna do Salzburgu sjíždějí milovníci klasické hudby, aby si vyslechli průřez Mozartovy tvorby v podání nejprestižnějších souborů světa.

Fotbalový stadion Red Bull Arena

Pokud patříte ke sportovním nadšencům nevynechejte návštěvu největšího rakouského fotbalového stadionu Red Bull Arena. Postaven byl v roce 2003 a pojme až 30 188 diváků. Byl jedním z hostitelských stadionů Mistrovství Evropy ve fotbale v roce 2008. A dnes je možné si jej prohlédnout i v době, kdy se zrovna nehraje žádný zápas.

Letecké muzeum „Hangar-7“

Milovníci letadel a létání by zase neměli vynechat návštěvu leteckého muzea Hangar-7. Už samotná budova je architektonicky zajímavá a zaujme na první pohled. Uvnitř pak najdete multifunkční prostor, kde se prolíná letecká technika s moderním uměním a výjimečnou gastronomií. 

Hangar-7 byl postaven pro společnost Flying Bull, kterou sponzoruje známá firma Red Bull. Mezi vystavenými letadly najdete jak letadla z 2. světové války jako B-25, P-38, F4U, tak moderní stroje jako Apha Jet, Bell Cobra, Eurocopter EC135, ale také monoposty Formule 1 a mnoho dalšího. Vyhlášená je také místní gastronomie, ať už je to kavárna Carpe Diem v přízemí, nebo restaurace Ikarus (jak příznačný název pro restauraci na letišti) ověnčená dvěma Michellinskými hvězdami. Návštěvnou Hangáru-7 budete určitě nadšeni.

Přírodovědné a technické muzeum „Haus der Natur“

Na okraji historického centra města je vyhledávané Přírodovědné a technické muzeum. V muzeu je mnoho interaktivních výstav ať už jde o poznání dinosaurů, doby ledové, vesmíru či prohlídka lidského těla. Součástí je také plazí zoo a akvária s mořskými živočichy včetně žraloků. Celkem je zde 42 akvárií z nichž největší má téměř 60 000 litrů. Díky množství interaktivních prvků je muzeum ideální i pro návštěvu s dětmi.

ZOO Salzburg

Jižně od města na dosah ruky od zámku Hellbrunn se nachází salzburská ZOO. Ve 14 ha velké ZOO chovají na 150 druhů zvířat, celkem 1500 zvířat. Celý areál je rozdělen do částí podle kontinentů. Najdete tu tak jak nosorožce, zebry či lvy, tak pumu, kapybary, nosály, gibbony, ale i medvědy, kozorožce, nebo rosomáky. Děti jistě ocení dětskou zoo či místa na piknik. S dětmi se zde určitě nudit nebudete.

Závěr

Salzburg dokáže nabídnout mnohé, není to jen o pevnosti či Mozartovi. Návštěvou tohoto města strávíte mnoho krásných chvil. A určitě stojí za návštěvu na delší dobu, než jen na jeden den. I okolí Salzburgu má co nabídnout, ať už jde o krásná jezera, solné doly, pevné hrady, zdobné zámky, nebo úchvatné výhledy z vrcholů majestátných hor.

Sending
User Review
1 (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *