Zajímavosti Řecko – památky a místa k vidění

Řecko platí za oblíbenou letní destinaci. Každoročně sem míří i mnoho Čechů. Co byste měli vědět, než vyrazíte na dovolenou?

Stručně k historii Řecka

Řecká republika, jak se stát oficiálně nazývá, se nachází v jižní Evropě. Z pohledu historického se jedná o zemi, jejíž dějiny jsou zaznamenány jako vůbec nejdelší ze všech evropských států.

První známky osídlení začínají ještě před příchodem Řeků, kteří sem přišli přibližně ve 4.–3. tisíciletí př. n. l. Kulturu těchto prvních kmenů dnes označujeme jako mykénskou.

Typická řecká architektura

Výrazného rozkvětu tento stát dosáhl během období tzv. archaického a klasického. Zásadním bodem v dějinách Řecka bylo dále především přijetí křesťanství coby oficiálního náboženství. O to se zasadil císař Theodosius I. V roce 394.

Více než 1000 let bylo též Řecko součástí mocné Byzantské říše. Temnou kapitolou v dějinách země byla bezesporu éra turecké nadvlády. V roce 1821 se Řecko dokázalo útlaku vzepřít. Národněosvobozenecké snahy vyústily ve jmenování bavorského krále Otty.

Než se Řecko v roce 1976 stalo definitivně demokratickou republikou, muselo přestát ještě dvě světové války a válku občanskou.

Geografie země

Tato země se rozkládá na jihu Balkánského poloostrova. Většinu řeckého území zabírá pevnina a několik poloostrovů. Celková rozloha státu činí 131 957 kilometrů čtverečních.

Co se týče klimatu, severní část země vykazuje klima podobné balkánskému. Typická jsou pro něj vlhká a horká léta a studené zimy. Naopak na jihu vládne primárně středomořské klima, které je charakteristické léty horkými, ale suchými a mírnějšími zimami.

K nejteplejším lokalitám patří Kréta nebo Kyklady. Na Krétě si musíte půjčit auto, protože Vaše dovolená dostane hned druhý rozměr a užijete si ji mnohonásobně více, než jen sedět na jedné blízkých pláží. Teploty tu mnohdy mohou dosahovat až 40 °C. Zejména turisty láká Rhodos, který se může chlubit počasím velmi dobrým, ale též stálým. To přetrvává od dubna až do poloviny listopadu.

Většina Řecka má hornatý povrch. Polovinu území pokrývají lesy. Díky tomu se Řecko může chlubit rozmanitou vegetací i mnoha živočišnými druhy. Neméně pestrý je z tohoto hlediska i podmořský život. Řecko konkrétně omývá moře Jónské a Egejské.

Tip: Chystáte se na cestu do zahraničí? Využijte srovnání nabídky cestovních agentur.

Čím platit v Řecku a aktuální ceny

V Řecku se aktuálně platí eurem. Určitý obnos v hotovosti se v Řecku doporučuje mít u sebe, ale není problém platit kartou. Většina českých bank už platby kartou v zahraničí nezpoplatňuje. V obchodech či restauracích je placení kartou běžné.

Turistická letoviska jsou už obvykle vybavena bankomaty. Dostupné bývají bankomaty dokonce i v menších městech. Není proto problém si peníze vybrat. Pokud byste se ocitli v nouzi, můžete si peníze až na místě i vyměnit. To ale není moc výhodné, lepší je směnit si koruny za eura už doma.

Pokud bychom porovnali ceny v Řecku a v ČR, určitě musí turista počítat s tím, že v Řecku je dráž. Zejména turistická letoviska jsou dražší citelně.

Pro představu o základních cenách potravin uveďme, že například bochník chleba vyjde na v přepočtu cca 24 Kč. Za 1 litr mléka dáte v Řecku při přepočtu na české koruny 32 Kč. Pokud se půjdete najít do restaurace, počítejte s průměrnou útratou 268 Kč.

Nakoupit si můžete na trhu, kde je ale potřeba dát pozor na podnikavé prodejce s nadsazenými cenami. I v Řecku pochopitelně najdete supermarkety, které nabízejí obdobný sortiment jako v tuzemsku. V Řecku funguje například řetězec Lidl.

Ceny za ubytování se odvíjejí od typu a od sezóny. Dráž je pochopitelně v hlavní turistické sezóně, která přichází o prázdninách. Počítejte klidně i s částkou 1 500 Kč za dvoulůžkový pokoj na ostrovech během tohoto období.

Gastronomie aneb co nezapomenout ochutnat

Místní gastronomie se řadí jednoznačně k aspektům, které se vyplatí chtít na dovolené poznat. Konkrétně řeckou kuchyni můžeme zařadit k té středomořské.

Typická je pro ni především čerstvost používaných surovin a jednoduchost. V řecké kuchyni dominují bylinky, olivový olej a v hojné míře též zelenina. Používá se i maso, a to především hovězí, ale i ovčí a kozí. Rozhodně byste v Řecku neměli opominout i výběr mořských plodů.

Mnoho jídel určitě budete znát, například tradiční předkrm tzatziki. Z hlavních jídel si můžete vychutnat mimo jiné suvlaki, špíz připravovaný nejčastěji z vepřového masa. I v tuzemsku patří k oblíbeným pokrmům musaka. Připravuje se z pečených lilků.

Řecké pokrmy

Taramasalata se taktéž řadí k velmi oblíbeným součástem řecké gastronomie. Jde o pomazánku vyrobenou z rybích jiker. Poznáte ji podle světle růžové barvy, nezkušený konzument ji tak může považovat například za zmrzlinu.

Nevynechte ani pověstnou sladkou tečku. K nejznámějším řeckým dezertům se řadí jednoznačně baklava. Vyrobena je z listového těsta a náplň tvoří ořechy. Sladí se medem nebo sirupem. Zkusit můžete i méně obvyklý pokrm s názvem galaktoboureko. Hlavní složkou je listové těsto a obsahuje i vanilkový krém.

Kultura a tradice aneb zajímavé řecké zvyky

Zásadně ovlivňuje život v Řecku náboženství. Většina obyvatelstva se hlásí k pravoslavné církvi. To ovlivňuje i slavení svátků v průběhu roku.

Řecké svátky jsou tak často spokojeny s některým ze světců. Tradičně se tu slaví i některé svátky, které známe u nás, například Nový rok nebo Tři králové. Z významných dnů, které z tuzemského kulturního kontextu neznáme, zmiňme například 21. květen, který je oslavou svátku sv. Konstantina a Heleny.

Druhým důležitým aspektem místního života je bezesporu rodina. To je i důvodem, proč v zemi najdeme vysoké procento sezdaných párů a země se může statisticky chlubit nízkou rozvodovostí. Úloha ženy je zde stále vnímána velmi tradičně, přísluší jí především péče o rodinu. Velmi rádi mají v této zemi i děti a k jejich projevům jsou Řekové tolerantní.

TIP: Ostrov Kos 2021 – základní informace na cestu

Co se mentality týče, jsou Řekové velmi temperamentní a rádi diskutují. Pro evropskou mentalitu však mají místní rovněž pochopení, jsou na odlišné jednání zvyklí díky turistům.

Že tu vládne pohoda, to není jen dojem v očích návštěvníka, který si užívá prosluněnou dovolenou. Řekové skutečně nikam nespěchají. Připravte se i na to, že v době mezi 14:00 a 18:00 hod. drží typický Řek siestu.

Tato země turisty láká především proto, že není typicky evropskou zemí. Můžeme ji považovat za jakousi vstupní bránu do Orientu.

Nejzajímavější památky a další atraktivní místa v Řecku

Akropolis

Za jednu z nejvýznamnějších památek v Řecku bývá považována athénská Akropolis. Jedná se o vápencové skalisko, které se nachází v centru Athén. Někdy bývá tento pahorek označován za nejposvátnější místo Athén.

Dominantou této lokality je pak chrám Parthenon. Šlo o hlavní chrám, který byl zasvěcen bohyni bohyni Athéně Parthenos.

Akropolis

Meteora

Charakteristické panorama možná budete znát z celé řady fotografií na sociálních sítích. Byzantské kláštery Meteora jsou bezesporu mimořádně fotogenické. Jde o jedinečnou ukázku byzantské architektury. Pro svou jedinečnost byla i zařazena na seznam UNESCO.

První poustevníci se v této lokalitě objevili už v 10. století. První klášter byl vybudován ve 14. století a výstavba byla v tehdejších podmínkách v tomto prostředí pochopitelně velmi náročná.

Meteroe

Olymp

Místo, kde podle řecké mytologie sídlili samotní bohové, je dnes národním parkem a také častým cílem řady návštěvníků. Národní park na tomto území byl vyhlášen již v roce 1938.

V současnosti sem návštěvníky vábí především značně rozmanitá fauna i flóra. Terén je poněkud náročnější, za fyzickou námahu se vám však vrcholek odmění překrásným výhledem do okolní krajiny. Ve zdejších lesích žije zhruba 30 druhů savců. Našli bychom tu růst i řadu endemických rostlin, jako jsou různé druhy alpinek.

Olymp
Sending
User Review
0 (0 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *